Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Olimpik Yolsuzluğun Bedeli 12 Trilyonu Geçti

İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'nun Olimpik Park Sahası Uygulama İmar Planı ile Yerleşim Planı hazırlanmasında usulsüzlük

Radikal
Olimpik Yolsuzluğun Bedeli 12 Trilyonu Geçti

b>İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'nun Olimpik Park Sahası Uygulama İmar Planı ile Yerleşim Planı hazırlanmasında usulsüzlük tespit edildi.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporuna göre, planın hazırlanması işi 1995'te 14.5 milyara Altınok Müşavir Mühendislik Taahhüt Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne verildi.
Ancak gecikmeler, usulsüz hakedişler ve keşif artışları nedeniyle projeye 2003 fiyatlarıyla 12.86 trilyon ödendi. Raporda konunun Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca incelenmesi ve YDK raporunda da tanzim edilmesi istendi.
Temmuz 2003 tarihli Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporunda, Altınok firması ile 17 Temmuz 1995'te yapılan sözleşmede keşif artışına gidilmeyeceği maddesinin yer aldığı belirtilerek, "Sözleşmede konuyla ilgili olarak, 'İşin tamamı, ihale bedeline göre ne kadar artarsa artsın veya ne kadar eksilirse eksilsin idare artan veya eksilen işi aynı şart ve birim fiyatlarla yükleniciye yaptırmaya yetkilidir' ifadeleri yer almıştır" denildi.
Sözleşmede, işin tamamlanma süresi 322 gün olarak belirlendi. Ve idarece verilecek süre uzatımı dışında her gecikme günü için hiçbir ihtar ve hükme gerek kalmaksızın sözleşme bedelinin yüzde 0.1 (binde 1'i) tutarında gecikme cezası alınacağı belirtildi. Ancak iş yeni protokollerle 2002 yılına kadar sürdürülürken herhangi bir cezai müeyyide de uygulanmadı.

889.7 milyar ödeme yapıldı
2 Temmuz 2002 tarihi itibarıyla ana sözleşme kapsamında zamanında 15-20 milyar liraya bitecek bir işe, 1995-2002 yılları itibarıyla fiyat farkları dahil toplam 889.7 milyar lira ödeme yapıldı. 2003 fiyatlarıyla yaklaşık 12.86 trilyon lira ödendi. İş, sözleşmeye göre 20 kat pahalıya mal oldu.
Ana sözleşme kapsamında yapılan hakedişlerde, sadece Altınok Firması'nın imzasıyla (kontrol Müh. inceleme ita amiri imzaları olmadan) birtakım usulsüz hakedişler kurulda ödendi. Ana sözleşme kapsamda 12 adet, kamulaştırma teknik müşavirlik işinde beş, protokol çerçevesinde olmak üzere toplam 24 hakedişin tanzim edildiği belirtilti. Bununla ilgili olarak raporda, "Bu tip bir ödemenin nasıl bir düşünce içerisinde ödendiği anlaşılamamıştır. Ödenen bu hakedişler halen kurulda teknik elemanlarca da açıklanamamıştır" ifadeleri kullanıldı.

--------------------------------------------------------------------------------

İnceleme sırasında yanlış bilgi verildi
Raporda, Hazırlık Düzenleme Kurulu'nun (HDK) 8 Şubat 1999 tarihli oturumunda sözleşme kapsamında yaptırılan bazı altyapı projelerinin revize edilmesi ya da yeniden yapılması kararı alındığına dikkat çekildi ve "Daha önce bedeli ödenmiş işlerin yeniden yaptırılması kurulda iyi bir mühendislik hizmetinin sergilenmediğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir" görüşleri dile getirildi.
Altınok Firması'na protokol düzenlenmeden işe başla talimatı verilmesinin de işlerin gayriciddi yürütüldüğünün başka göstergesi olduğu belirtilen raporda, protokol taslağının taraflarca onaylanmış örneğinin kurumda bulunmadığına dikkat çekildi. İnceleme sürecinde HDK'nın verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen raporda, "Olimpik park sahası planının hazırlanması, altyapı tatbikat projeleri ile hizmetlerin araziye aplikasyonunun mimarlık, mühendislik ve teknik müşavirlik hizmetleri için 2 Temmuz 2002 tarihi itibarıyla yapılan ödeme 889.7 milyar yerine 100.8 milyar lira olarak bildirilmiş, bu durum ilgililere sorulduğunda atladıklarını ifade etmişlerdir" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpik-yolsuzlugun-bedeli-12-trilyonu-gecti_5423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!