Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Evlerin Olimpiyat Stadı’na...

'Olimpiyat Köyü'ne Turkish Makyaj

Güvercintepeliler'in bu hummalı hazırlığı 'İngiliz ve İtalyanlar'a yakışıklı görünmek için"...

Vatan
'Olimpiyat Köyü'ne Turkish Makyaj

üvercintepeliler'in bu hummalı hazırlığı 'İngiliz ve İtalyanlar'a yakışıklı görünmek için"...

İstanbul Belediyesi Liverpool-Milan maçı öncesi manzaraya takılan 220 binayı tespit etti, sakinlerine boya verdi. Ama boya yalnızca stattan görünen cepheye yetti.

Olimpiyat Stadı'nın bulunduğu Güvercintepe Mahallesi'nde bugünlerde hummalı bir hazırlık var. 80 bin kişilik stadyum 25 Mayıs'ta oynanacak Avrupa Şampiyonlar Ligi final maçına evsahipliği yapacak. "Olimpiyat köylüleri" Güvercintepeliler ise 40 bin İngiliz ve İtalyan taraftarı 'uzaktan ağırlayacak'.

Proje güzel olmasına güzel de biraz 'göstermelik'. Mimarı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Belediye İngiliz ve İtalyan taraftarlara kentin güzel yüzünü göstermek için muhteşem bir makyaj projesi yaptı. Stat manzarasına takılan binalar fotoğrafları çekilerek tek tek tespit edildi. Avrupalı misafirlerin göz zevkini bozabilecek 220 binanın sakinlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal İdari İşler Müdürlüğü tarafından "makyajlık" boya dağıtıldı.

Mahallenin karnesi içler acısı...
Son bir yıl içinde 1050 çocuğun okuldan alınıp işe verildiği, okullarda yapılan sağlık taramalarında 30 verem vakasına rastlanan, sağlık ocağı olmayan Güvercintepeliler'e "Evlerinizin stadı gören taraflarını boyayın. Evini boyamayan da 3 milyar lira para cezası verecek" denildi. Boya, fırça ve fırça sapı ihtiyacı belediye tarafından karşılanan semt sakinleri evini boyamaya başladı. Ancak verilen malzeme, stadyum tarafından bakıldığında evlerin görünen cephesine yetecek kadardı.

Aldıkları talimat nedeniyle "görünen evlerin görünen yüzleri"nin boyanması için harekete geçtiklerini belirten Sosyal İdari İşler Genel Müdürü Mevlüt Bulut boya ve kirecin Park ve Bahçeler Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığını, bu harcamanın da 15 bin YTL'yi geçmeyeceğini söyledi.

Projenin fikir babası Kadir Topbaş
"Türk işi makyaj" fikrinin nasıl ortaya çıktığını ise Sosyal İdari İşler Koordinatörü Mevlüt Önder anlattı: "Buradaki binaların maalesef olumsuz görünüşü Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Bey'in dikkatini çekmiş. Kendileri, Sosyal İşler Müdürümüz Mevlüt Bulut'a binaların görünen cephelerin en azından boyanması gerektiğini söylemiş. Vatandaşlara sarı, açık yeşil, mavi, şampanya renklerini sunduk. Sıvası olmayana da kireç verdik. Şu ana kadar 5 ton boya, 2.5 ton kireç verdik. Evlerini boyayan mağdur vatandaşlarımıza bu çalışmanın ardından sürpriz bir gıda paketi vereceğiz."

Yabancılara ayıp olmasın bir de kokulu deremiz var!
Kudret Cer: Burada çok önemli bir maç olacak, yabancılar gelecek deyip bize 20 kilo boya verdiler. İki günde evin badanasını bitirdik ama arka cephe olduğu gibi kaldı. Vesile de olsa Allah bizimkilerden de onlardan da razı olsun. Ama bu derenin kokusu da çekilmiyor. Yabancılara ayıp olmaması için deremizi de belediyenin ıslah etmesini istiyoruz.

Benim evin yalnız çatısı görünüyormuş!
Osman Savur: Benim ev biraz aşağıda kalıyormuş, gözükmüyormuş yani. "Evin sıvası olmadığı için boya tutmaz, kireç veririz. Üst tarafını kireçle bir güzel boya, gelip kontrol edeceğiz" dediler. Duvar su geçirmesin diye ziftle kaplamıştım. Zift kapansın diye 10 kilo kireç verdiler.

İngilizler'e çiğ köfte de satarız, kebap da..
Mahalleli işlerin açılacağını umuyor... Bakkal Şemsettin Moral "O gün çocukları bisküvi, su ve cola ile stada göndereceğim" diyor. Kebapçı Hasan Çetin ise Urfa kebabını yedirme sevdasında: "Hem İtalyan'a hem İngiliz'e çiğköftemi de dürümümü de yedireceğim. Favorim Milan. Ne de olsa başbakanlarımız kardeş gibi. Jeneratör ayarlarsam buz gibi su satmayı düşünüyorum."

Fenerliyiz, tabii ki Milan'ı tutacağız
Güven Aktürk-Seyit Bölükbaşı: Büyük maçlar olduğunda bakkalla anlaşıyoruz. Parasız pet şişe su alıyoruz. O gün kesin sağlam iş olur. Gerçi tel örgü filan çektiler ama o tel örgüler o gün aşağıya iner. Fener-Galatasaray maçlarında 25 Yeni Kuruş'a aldığımız suyu 50 kuruşa satıyorduk. Bu maçta bir şişe su en az 1 Euro'dan aşağı valla gitmez ağabey. Maçı da tabii televizyondan izleyeceğiz; bu maçta Fenerliyiz, Milan'ı tutacağız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olimpiyat-koyune-turkish-makyaj_26994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!