Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Ölüm İnşaatı'

Türkiye tersanelerdeki iş kazalarına çözüm bulmaya çalışırken, inşaat sektöründe de ‘yüksekten düşme’ sonucunda ölümlerin önüne geçilemiyor. Üstelik Çalışma Bakanlığı’nın ‘yüksekten düşme riski’ nedeniyle faaliyetini durdurduğu inşaatlar arasında devletin, yapımıyla övündüğü adliye, stadyum, hastane ve toplu konutlar başı çekiyor.

Radikal Gazetesi
'Ölüm İnşaatı'

Türkiye tersanelerdeki iş kazalarına çözüm bulmaya çalışırken, inşaat sektöründe de ‘yüksekten düşme’ sonucunda ölümlerin önüne geçilemiyor. Üstelik Çalışma Bakanlığı’nın ‘yüksekten düşme riski’ nedeniyle faaliyetini durdurduğu inşaatlar arasında devletin, yapımıyla övündüğü adliye, stadyum, hastane ve toplu konutlar başı çekiyor. Dün de Tekirdağ ve Sakarya’da iki inşaat işçisi yüksekten düşme sonucu yaşamını yitirdi. Üstelik, Tekirdağ’daki inşaatta henüz bir hafta önce altıncı kattan kafasına tüp düşen bir mühendis ağır yaralanmıştı. Geliyorum diyen kaza bu kez 27 yaşındaki genç bir işçiyi hayattan koparıp aldı.

Jeoloji mühendisi İlhan Erdoğan geçen hafta Çorlu’daki İşbilir Konutları inşaatına daire bakmaya gitti. İnşaatın altıncı katından kafasına izolasyon işinde kullanılan 12 kiloluk LPG tüpü düşen Erdoğan ağır yaralandı. Aynı inşaatta dün ikinci kaza meydana geldi.

İşe başladığı gün öldü

Erdoğan’ın kazasının ardından iş bırakan izolasyon işçilerinin yerine dün aynı inşaatta işe başlayan evli Engin Balcı, dengesini kaybederek 6’ncı kattan yere düştü. Çorlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Balcı, yapılan tüm müdehalelere rağmen kurtarılamadı.

Dün benzer bir inşaat kazası ise Sakarya’da yaşandı. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 400 yataklı yeni binasının inşaatında çalışan 26 yaşındaki Davut Kaçmaz, vinçle yukarıya gelen malzemeleri almak isterken dengesini kaybedip altıncı kattan düşerek hayatını kaybetti.

Kamudaki kazalar arttı

İnşaat sektöründe geçen hafta da iki kaza olmuştu. Isparta’da bir evin mantolama işini yapan 44 yaşındaki M.M. yüksekten düşerek hayatını kaybetmişti. Kartal’da yapımı süren ve “Dünya’nın En Büyük Adliyesi” olarak nitelendirilen inşaatta da Kurtuluş Alioğulları, merdiven boşluğuna düşmüştü.

Bu binalardan ikisinin kamu kuruluşlarına ait olması, dikkati çekiyor. Üstelik Kartal’daki adliye inşaatının iskele bölümündeki çalışmalar, Çalışma Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerince “Yüksekten düşme riskinin varlığı, uygun ve yeterli tedbir alınmamış olması” nedeniyle, ölümcül ve ağır yaralamalı kazaların önlenmesi açısından 24 Haziran-30 Haziran 2010 arasında durdurulmuştu.

Çağlayan’da yapımı süren ve “Avrupa’nın En Büyük Adliyesi” diye tanıtılan inşaatın iskele bölümü de 14 Haziran-9 Temmuz arasında kapalı kaldı.

Kâğıthane’deki Milli Arşiv Sitesi ise 6-8 Ekim’de bütünüyle faaliyete kapatıldı. Aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’inin iştiraklerinden KİPTAŞ’ın üstlendiği Başakşehir Metrokent Konutları’nın inşaatı 3-7 Eylül’de, Finanskent konutları ise 17-23 Eylül’de faaliyetten men edildi. Seyrantepe Stadı’na da 19-23 Eylül’de kilit vuruldu.

3 ölümlü kazadan 1’i inşaat sektöründe

Son yıllarda hızla gelişen inşaat sektörü, aynı başarıyı iş sağlığı ve güvenliği konusunda gösteremiyor. Türkiye’de her yıl ortalama 80 bin iş kazası meydana geliyor. Bu kazalardan yaklaşık bini ölümle sonuçlanıyor. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, inşaat sektöründe ölümle sonuçlanan iş kazaları, toplam ölümlü iş kazalarının yüzde 34,3’ünü oluşturuyor. Yani Türkiye’de iş kazaları sonucu meydana gelen her 3 ölümden biri inşaat sektöründe meydana geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olum-insaati_83507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!