Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ölümün Cezası Taksitle!

Harita mühendisi Gülseren Yurttaş’ın, Eminönü’ndeki bir şantiyede vinçten düşen parçanın altında kalarak ölümüyle ilgili görülen davada karar çıktı. Mahkeme, şantiyedeki vinç kazasında hayatını kaybeden Yurttaş’ın ölümünden sorumlu tutulan sanıkların aldığı hapis cezalarını para cezasına çevirdi. Ardından da para cezasını taksite bağladı.

Milliyet Gazetesi
Ölümün Cezası Taksitle!

Harita mühendisi Gülseren Yurttaş’ın, Eminönü’ndeki bir şantiyede vinçten düşen parçanın altında kalarak ölümüyle ilgili görülen davada karar çıktı. İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmadı. Mahkeme heyeti, olay gününde asıl işi olmamakla birlikte vinç operatörüne yardımcı olarak görevlendirilen sanık Ali Kayın’ın beraatine karar verdi. Olay anında vinci kullanan sanık Hasan Hüseyin Navruz, tedbirsizlik ve dikkatsizlikle ölüme sebebiyet verdiği, tüm dosya kapsamına göre “tali kusurlu” olduğu anlaşıldığından, kusur derecesi de gözetilerek 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın beyanlarını, lehine indirim nedeni olarak kabul eden hâkim, Navruz’un cezasını 1 yıl 8 aya indirdi. Hâkim daha sonra Navruz hakkındaki hapis cezasını 12 bin 100 TL adli para cezasına çevirdi.

Taşeron firmanın sorumlu teknik müdürü olan sanık Ali Enes Ediz ile inşaatın asıl yüklenici firmasında inşaat mühendisi olan sanık Kürşat Özarslan’ın meydana gelen olayda “asli kusurlu” oldukları ve “dikkatsizlik ve tedbirsizlikle ölüme sebebiyet verdiklerinin anlaşıldığını belirten hâkim, sanıkların 3’er yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı. Hâkim, sanıkların cezasını TCK 62. maddesi uyarınca 2 yıl 6 aya indirdi daha sonra da 18 bin 200’er TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme, borcun taksitle ödenmesine karar kıldı.

‘Demek ki bu suçun cezası yok’

Karar açıklandığı sırada gözyaşlarını tutamayan Gülseren Yurttaş’ın kardeşi Hatice Yurttaş adliyeden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yurttaş, meydana gelen olayın “taksirle adam öldürme” ile tanımlandığını ve 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti. Hatice Yurttaş, “Bu kadar iş kazası olan bir ülkede insanların bu kadar kolay abuk sabuk sebeplerle ölebildiği bir ülkede hâkimlerimiz buna iki yıl hapis cezası veriyor ve bunu da paraya çeviriyor. Bunu gerçekten anlamıyorum” dedi. Bu para cezasının da taksite bölünebildiğini anlatan Yurttaş, bunun taksirle adam öldürme suçunu işleyenin serbest kalabileceğini gösterdiğini kaydetti. Yurttaş, Tuzla tersanelerindeki iş kazalarında da onlarca insanın hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Orada da kimse ceza almıyor. Demek ki bu suçun cezası yok, bu karar bunu gösteriyor” ifadesini kullandı. Yurttaş’ın avukatı Selva Özkarakoç da mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olumun-cezasi-taksitle_77905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!