Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oluz’da Hitit Kenti Saklı

Amasya merkeze bağlı Oluz Höyük’te 2 yıldır süren kazılarda Hitit uygarlığına ait önemli bulgulara ulaşıldı. Kazı heyeti başkanı İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevket Dönmez, M.Ö. 120 ve 63 yılları arasında yaşamış olan VI. Mitridates’e ait olduğu düşünülen köşk ve sikkeler bulduklarını, 25 yıl sürmesi planlanan

Cumhuriyet Gazetesi
Oluz’da Hitit Kenti Saklı

Amasya merkeze bağlı Oluz Höyük’te 2 yıldır süren kazılarda Hitit uygarlığına ait önemli bulgulara ulaşıldı. Kazı heyeti başkanı İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevket Dönmez, M.Ö. 120 ve 63 yılları arasında yaşamış olan VI. Mitridates’e ait olduğu düşünülen köşk ve sikkeler bulduklarını, 25 yıl sürmesi planlanan kazıda gizli bir Hitit kentinin ortaya çıkarılacağını belirtti. Hitit kültürünün kuzey yayılmalarını ortaya çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Dönmez, Hitit dönemine ait mimari yapılar, mühür ve tunç bir orak bulduklarını ve Oluz Höyük’te bir Hitit kentinin saklı olduğunun kesinleştiğini belirtti. Dönmez, “Kazıda anıtsal kalıntılara ulaştık ve bu bölgede daha büyük anıtsal yapıların olduğunu düşünüyoruz. Hitit sarayı, Hitit tapınağı ya da saray tapınak olduğunu düşünüyoruz. Olası bir arşivin de burada olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Oluz Höyük kazısında bulunacak kalıntı ve yazılı eserlerin Doğantepe, Ayvalıpınar gibi önemli antik kalıntıların aydınlatılmasında da etkili olacağını anlatan Dönmez, yörede Hitit kültürü hakkında elde edilecek bulguların tarihin karanlık sayfalarını aydınlatacağını söyledi.

Alacahöyük ve Hattuşa kadar zengin

Oluz Höyük’ün Çorum Alacahöyük ve Hattuşa kadar zengin Hitit kalıntıları içerdiğini belirten Dönmez, höyüğün ileriki yıllarda ören yeri olarak turizme ve turlara açılabileceğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oluzda-hitit-kenti-sakli_71189.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!