Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ömür Boyu Garantili Tek Su Arıtma Sistemi: RainSoft

Yaşadığımız kurak yaz ve bilinçsiz su tüketimi, arıtmayı tekrar gündemimize taşıdı. Yapı Ankara 2007 Fuarı'nda RainSoft Türkiye Genel Müdürü Selim Erdoğan ile su ve arıtmanın önemi üzerine konuştuk.

yapi.com.tr/Mesut TUFAN
8 Ömür Boyu Garantili Tek Su Arıtma Sistemi: RainSoft

aşadığımız kurak yaz ve bilinçsiz su tüketimi, arıtmayı tekrar gündemimize taşıdı. Bir taraftan elimizdeki kaynakların doğru kullanımı, geri dönüşümü ve sürdürülebilirliği tartışılırken, kullandığımız suyun kalitesi de öne çıktı. Su havzalarının hızla yapılaşması, evlerimize gelen suyun kalitesi konusunda gittikçe daha fazla endişe yaratıyor. Yapı Ankara 2007 Fuarı'nda RainSoft Türkiye Genel Müdürü Selim Erdoğan ile su ve arıtmanın önemi üzerine konuştuk.

Öncelikle kısaca Renk Su Arıtma hakkında bilgi verebilir misiniz?

RainSoft Water Treatment Systems, 1953 yılında faaliyete geçen bir Amerikan su arıtma şirketi. Bundan tam 54 yıl önce tek bir ürünle başlayan üretimi, bugün endüstriyel, ticari ve evsel bazda, değişik kapasitelerde 900 değişik modelle devam ediyor. RainSoft’un bugün 30 farklı ülkede 300’den fazla distribütörü var. Türkiye Genel Distribütörü Renk Su Arıtma Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ise Türkiye’de 1995 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Şu anda Türkiye’de 10.000’den fazla kullanıcımız var. Su arıtma sistemleri, merkezi süpürge sistemleri ve hava temizleme sistemleri konularında müşterilerimize hizmet vermek amacıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Kocaeli, Adana ve Antalya bölgelerinde alanlarında gerekli tüm eğitimleri tamamlanmış yaklaşık 40 müşteri temsilcimiz ihtiyaçlar doğrultusunda görev yapıyorlar.

Arıtma neden önemli, siz ne gibi çözüm paketleri sunuyorsunuz?

Dünya yüzeyinin yüzde 70'i sularla kaplı olmasına rağmen, bunun sadece yüzde 3'ü kullanılabilir niteliklere sahip. Bu kadar az olan ve hayatımızın her aşamasında kullandığımız su, çevresel ve doğal nedenlerle her zaman istenilen koşullara uygun olmayabilir. Dünyadaki hızlı gelişmeye paralel olarak, doğal su kaynakları da her geçen gün azalmakta ya da kirlenmekte. Son yıllarda baraj havzalarının etraflarının yerleşim bölgeleri, sanayi kuruluşları ile çevrilmesi sonucu, bu bölgelerde hızlı bir kirlenme gözleniyor. Her ne kadar yerel yönetimler baraj havzalarını korumaya çalışsalar ve buralardan gelen suları arıtmaya çalışsalar da, bu çabalar yeterli olamıyor.

Musluğumuzdan akan ve içerisinde ne olduğunu bilmediğimiz bu suları kullanabilmek için bir işleme tabi tutmamız gerekiyor. Birçok ülke sulardaki kirliliğin erken farkına varmış, hatta Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok eyaletinde evlerde ve işyerlerinde su arıtma cihazları kullanmak kanunen zorunlu hale getirilmiş.

Dünyadaki hızlı gelişmeye paralel olarak da, Rainsoft Su Arıtma Sistemleri de teknolojisini yenileyerek çok modern arıtma cihazlarını müşterilerinin kullanımına sunuyor. Sunulan bu paketler, müşterilerimizin ihtiyaçları, talepleri ve kullandıkları suyun kalitesine göre değişiyor. Tüm bu belirleyici etkenler çerçevesinde, 450 ayrı ürün içerisinden müşterimizin ihtiycanı en doğru şekilde karşılayacak arıtma paketlerini sunuyoruz.

Türkiye’de arıtma pazarının durumu nedir? Pazarda ne gibi oyuncular var, sizin pazardaki durumunuz nedir?

Türkiye'de su arıtma sektörünün hareketlenmesi ve pazarın genişlemesi, 90’lı yılların başlarına rastlıyor. RainSoft markası olarak bizler de 1995 yılı itibariyle kaliteli hizmet anlayışı ilkesiyle pazardaki yerimizi alarak, kısa zaman içinde markamızı ve felsefemizi müşterilerimize en doğru şekilde sunabilme fırsatını bulduk. Sektörde, bizimle birlikte birkaç ithal marka daha var. Ancak 2001 yılında patlak veren ekonomik krizle birlikte iç pazardaki ithalatçı firmaların birçoğu ürün kalitesinden taviz vermek, piyasadan çekilmek veya şartlar doğrultusunda yerli ürüne yönelerek fiyat kırma yoluna gitti. RainSoft Su Arıtma olarak bizler, müşterilerimizin de hassas yaklaşımları sayesinde, ilkelerimizden ödün vermeden zor piyasa şartlarında ayakta kalabilmeyi başarmış olarak başlangıçta olduğu gibi bugün de arıtma piyasasının önemli bir payını elimizde bulundurmaya devam etmenin gururunu yaşıyoruz.

Nasıl bir fiyat politikası izliyorsunuz?

Herkesin bildiği üzere bir ürünün fiyatını oluşturan mutlak belirleyiciler var. Bir su arıtma sisteminin fiyatını da 3 şey belirliyor: Ürünün kalitesi, ürünün garantileri ve teknik servis hizmetleri. Bu 3 belirleyici ışığında RainSoft Su Arıtma Sistemleri, pazardaki rakiplerine göre belli oranda bir fiyat farklılığına sahip. Bu fiyatsal farklılığın tek sebebi ise, birçok markanın yapar göründüğü filtrasyonu gerçek anlamda yapıyor olması ve bu hizmetini de ömür boyu garanti ve teknik servis ağıyla desteklemesi.

Pekçok yerde kuraklık sonucu başlayan susuzluğa çözüm olarak deniz suyunun arıtılması projeleri konuşuluyor. Sizin bu anlamda bir girişiminiz var mı?

Deniz suyu arıtımı, tüm dünyada yıllardır uygulanan bir arıtma şekli. Ancak, pratiğe geçirilmesinde en önemli noktanın finans olduğu bir filtrasyon yöntemi. bunlar, büyük yatırımlar gerektiren oldukça komplike sistemlerdir. Yine de küresel ısınma sürecinin devamında uygulanması kaçınılmaz bir yöntem olacağını söylemek çok yanlış olmaz. Türkiye şartlarında hayata geçirilebilirliği ekonomik şartlar doğrultusunda çok mümkün görülmemekle birlikte, talep olması ve gerekli finansmanın sağlanması halinde RainSoft markası olarak deniz suyu arıtımını gerçekleştirebilecek teknolojimiz elbetteki mevcut.

Ürün portföyünüzde 'merkezi süpürge sistemleri' de var. Türkiye pazarında merkezi süpürge sistemlerinin payı nedir? Ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de gelişen ve hızla ilerleyen inşaat sektöründeki yenilikler, akıllı ev teknolojileri, her alanda kolaylığı, pratikliği ve maksimum faydayı zorunlu kıldı. Merkezi elektrik süpürgeleri de, gelişen teknolojinin bir yansıması olarak Türkiye piyasasında yerini aldı. Renk Su Arıtma olarak, yıllar süren fizibilite çalışmalarının sonucunda en doğru markanın Türkiye Genel Distribitörlüğü'nü aldığımıza inanıyoruz. Pazarda her zaman olduğu gibi, 'önce kalite' anlayışıyla müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Bu sistemin kanıtlanmış birçok avantajı olmakla birlikte, klasik temizlik ürünleri ile karşılaştırıldığında herhangi bir dezavantajından söz etmek mümkün değil.

Yeni konut projelerinde merkezi süpürge sistemleri ne oranda benimseniyor?

Artık lüks konut projelerinin neredeyse tamamında merkezi süpürge sistemleri şartnamelerde yerini alıyor. Lüks konut inşa eden tüm firmalar müşterilerinin konforlarını ve satın aldıkları konuttan beklentilerini göz önünde bulundurduğunda, merkezi süpürge sistemlerinin tercih edilmesi kaçınılmaz oluyor. Çünkü temizliği büyük oranda kolaylaştırdığı gibi, ev hanımlarına büyük oranda zaman tasarrufu da sağlıyor. Artık evler, mimari yapısından daha çok içerdikleri donanımlarla değer kazanmakta. Eskiden pahalı görünen klima gibi donanımlar, günümüzde vazgeçilmezler arasında yeralıyor. Yapınızla eş ömürlü olan merkezi elektrik süpürgesi sistemi, ev alacak kişiler tarafından ısrarla talep edilir hale gelerek, yapıların standart donanımlardan olamaya başladı. Bu sistem ile akıllı ev teknolojisinin önemli bir unsuruna sahip oluyorsunuz ve ayrıca yapınızın ekonomik değerini de arttırmış oluyorsunuz.

Merkezi süpürge sistemleri, süpürgenin kendisini göz önünden kaldırırken, süpürge hortumunun da elde taşınmasına son veriyor ve kullanıldıktan sonra duvardaki prizlerin içine toplanmasını sağlıyor. Merkezi süpürge sistemlerinin ana üniteleri genellikle kalorifer dairesi, garaj veya bodrum gibi binanın dışına monte ediliyor. Bu nedenle ana ünite değil, sadece hortum temizlik yapılan yere taşınıp, oradaki vakum prize bağlanarak temizlik yapıldığından geleneksel süpürgelerdeki gibi, taşıma zorluğu ve gürültü kirliliği yaratmıyor. Hortum, temizlik tamamlandıktan sonra, yine o oda ya da bağımsız bölümdeki vakum prizin içine yerleştiriliyor ve özel bir spiral sarma sistemi sayesinde priz içinde toplanıp göz önünden kaldırılmış oluyor.

Ayrıca merkezi elektrik süpürgesi sistemi, klasik sıradan süpürgelerden 3-4 kat fazla temizlik gücüne sahip. Bu güç her zaman maksimum seviyededir. Bilinen sistemler torba filtrelidir. Bu nedenle zamanla filtrenin dolması sonucu emiş gücü azalır. Merkezi elektrik süpürgesi sistemi, güç üniteleri patentli siklonik filtrasyonu sayesinde tozu torba olmaksızın filtre ederek toplar. Böylece kullanıcılar temizlik gücünü maksimum kullanırken, torba filtre ihtiyaçları da ortadan kalkar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/omur-boyu-garantili-tek-su-aritma-sistemi-rainsoft_56282.html

Read Comment Section
8 Yorum Yorum Yaz
  • tebrik ederim YANITLA
  • şanlıurfada çok talep var benimle iletişime geçin bayilik almak istiyorum.alaeddinkeskin@hotmail.com bekliyorum. YANITLA
  • tuzlu kuyu suyu kullanıyoruz ve günde 30 ton arıtacak arıtma cihazlarının fiyatı nekadar olur? maviy@hotmail.com YANITLA
  • fatih bey ben rainsofttan yetkili cihan eryılmaz.telefon numaramız 440 66 68 buradan bana ulaşabilirsiniz...saygılarımla YANITLA
  • 2008 yılında İskender bey size soru sormuş. Aynı soruyu ben de 15 daire için soruyorum. Saygılarımla. YANITLA
8 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!