Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Önce Kalelerimiz Bizi Korudu, Şimdi Biz Onları Koruyoruz''

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu, ''Eğer 'bir kent kalesini korumuyorsa tarihi dokusunu da korumuyor' demektir. Önce kalelerimiz bizi korudu, şimdi biz onları koruyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Önce Kalelerimiz Bizi Korudu, Şimdi Biz Onları Koruyoruz''

Foto: Tarık Uzgun (AA)

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve ÇEKÜL Vakfı tarafından Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) düzenlenen ''Osmanlı Coğrafyasında Mahalle Kültürü Sempozyumu'' kapsamındaki ''Tarihi Kentlerde Mahalle'' konulu oturumda yaptığı konuşmada, kentlerdeki kale ve çarşıların önemine dikkati çekti.

''Kale düşerse, kent düşer'' diyen Kırayoğlu, şunları söyledi:

''Aslında kaleler kentleri savunmuyor ama bir kültürü savunuyor. Çünkü kaleler zamanında fethedilmesi güç olan yerlere yapılmışlar. Kent siluetlerinde çok önemli bir yerleri var. Bizler bazı kişiler tarafından taş yığını kabul edilen bu kalelere sahip çıktık. Kalelerini koruyan kent, kendini koruyor demektir. Eğer 'bir kent kalesini korumuyorsa tarihi dokusunu da korumuyor' demektir. Önce kalelerimiz bizi korudu, şimdi biz onları koruyoruz.''

Kırayoğlu, tarihi kent kimliğinde çarşının da büyük önem taşıdığına işaret ederek, sadece kaleleri değil tarihi çarşıları da koruduklarını vurguladı.

Bir kentte ''çarşının bitmesinin o kentte yaşamın bitmesi'' anlamına geldiğini ifade eden Kırayoğlu, ''Bu nedenle çarşılarımıza sahip çıkıyoruz. Bugüne geldiğimizde mahallede 'hayat var' diyoruz. Aslında kale ile başlayan, çarşı ile devam eden hayat, işte bu mahallelerdeki evlerde sona eriyor. Aslında kale, çarşı ve ev üçlüsü tarihi kentin ta kendisidir, o kent önemli bir kenttir'' dedi.

Kırayoğlu, eskiden bu tür toplantılarda belediye başkanlarının arka sıralarda oturduğunu hatırlatarak, ''Tarihi Kentler Birliğinden önce belediye başkanları oturur, kürsülerde sadece bilim adamları olurdu. Tüm kararları anıtlar kurulu verir ve belediye başkanları kapıda önleri ilikli bir şekilde beklerdi. Şimdi roller değişti, bu rollerin içinde başrolü belediye başkanları aldı. Çünkü korumanın esası belediye başkanlarıdır'' diye konuştu.

''Bindiğimiz dalı kesiyoruz''

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de dünyanın birçok ülkesinde en önemli mekanların kentler olduğuna dikkat çekti.

Brüksel'e yılda 9 milyon, Prag'a 15 milyon turist geldiğini kaydeden Tiryaki, şunları kaydetti:

''Her geçen gün özellikle büyükşehir belediyesi olma talepleri var. Katılıyorum bunun sebebi gelirlerin artması içindir. Ama daha farklı çözümler bulunabilir. Bana göre büyükşehir belediyeleri artık ilçe belediyelerine dönüştürülüyor. Uğraştıkları alan ve faaliyet açısından. Yetki ve kaynak açısından ise inanılmaz büyüdüler. Ama aynı metropol şehirlerde ilçe belediyeleri her geçen gün yok ediliyor. Bindiğimiz dalı kesiyoruz, kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. İlçe belediyesi olarak çalışmak istemiyorsanız her şey gayet güzel ama çalışmak istiyorsanız karşınızda rüzgarlar var.''

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/once-kalelerimiz-bizi-korudu-simdi-biz-onlari-koruyoruz_89463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!