Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Önce Metroyu Bitirsin, Sonra Tramvayı Düşünsün’

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Mamak, Altındağ ve Kızılay’ı tramvay hatlarıyla birbirine bağlama düşüncesi “inandırıcı” bulunmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Gökçek’in 16 yıllık görev süresinin 8 yılını “yol yapıp bozmakla”, geriye kalan 8 yılını da “metro yapacağım” diye geçirdiğini söyledi.

Cumhuriyet Ankara
2 ‘Önce Metroyu Bitirsin, Sonra Tramvayı Düşünsün’

Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Mamak, Altındağ ve Kızılay’ı tramvay hatlarıyla birbirine bağlama düşüncesi “inandırıcı” bulunmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Gökçek’in 16 yıllık görev süresinin 8 yılını “yol yapıp bozmakla”, geriye kalan 8 yılını da “metro yapacağım” diye geçirdiğini söyledi. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin de “Doğru dürüst şehir içi otobüs işletmesini beceremeyen bir yönetimin bu tür projelerde başarılı olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Melih Gökçek, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Strazburg kentinde tramvay fabrikasında incelemelerde bulunmuştu. Belediyenin yayın organında yer alan habere göre, Gökçek, tramvay hatlarıyla; Mamak, Altındağ ve Kızılay’ı birbirine bağlama konusunda sözleri olduğunu söyledi. Gerekli etüt ve planlama çalışmalarının ardından Şentepe, Etlik ve Doğantepe taraflarından da yeni tramvay hatlarının yapılmasını istediklerini belirten Gökçek, belediyenin bu çalışmayı kendi imkânlarıyla yapmasının mümkün olmadığını, tramvayı yap-işlet modeliyle gerçekleştireceklerini iddia etti. Metro çalışmaları hakkında da bilgi veren Gökçek, metroların tamamlanması için yeni bir yasa çıkartılmasını ve yapımının Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesini beklediklerini kaydetti. Gökçek’in bu açıklamalarını Cumhuriyet Ankara’ya değerlendiren CHP Genel Başkanı Yılmaz Ateş, belediye yönetiminin bu konularda hiçbir inandırıcılığının kalmadığını belirterek, şunları söyledi:

“16 yılın 8 yılını yol yapıp bozmakla geçirdi. Geriye kalan 8 yılını da ‘metro yapacağım’ diye... Herhalde bu son dönemidir. Geriye kalan 4 yılında da ‘tramvay yaptım, yapmakla geçiriyorum’ diyecek. Bu gayri ciddidir ve hiçbir projesi de yoktur. Ne yaptığını bilmez aciz bir yönetim sorunudur. Ankara’yı Türkiye’nin en borçlu belediyesi haline getirdi. Başkenti en pahalı ile dönüştürdü. Hükümet 8 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Gökçek de 16 yıldır Ankara’yı yönetiyor. Sonuç sıfıra sıfır elde var sıfır. Ankara’nın battığı borç batağı da yanına kâr kalıyor. Kalıcı belediye hizmetleri yapmak AKP’nin işi olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.”

TÜDEF Başkanı Ali Çetin de, şunları söyledi:

“Gökçek, doğalgazı aldı. ‘Bunu özelleştireceğim’ dedi. Böylece borcundan kurtulacağını, hatta doğalgazın ucuzlayacağını bile söyledi. Sonra bunu yüzüne gözüne bulaştırdı, beceremedi. Su konusunda da bu böyle oldu. Şimdi yapmayı reddettiği Gerede Projesi’ni DSİ yapıyor” dedi. Gökçek’in görev süresince, “Bir metre değil, bir santimetre bile” metro döşeyemediğini belirten Çetin, “Her seçimden önce gazetecileri götürüp, şov yapıyor, yeraltı tünellerini gösteriyor. ‘Bakın yapacağım’ diyor. Ama 16 yıldır bir adım bile ilerlemiyor metro. Ankara’nın en başarısız Belediye Başkanı Gökçek. Çünkü yaptığı üstgeçitlere bakıyoruz; Kızılay’da hiçbir tanesi kullanılmıyor. Altgeçitler yağmur yağdığı zaman suyla doluyor” görüşünü dile getirdi. Çetin, şunları söyledi:

“Şehir içini otoyollara çevirdi ve araçlar durmadan geçsin diye altgeçit yaptı. Şu andaki trafik düzeni, yol yapısı alt-üstgeçitlerle birlikte tramvay projesi için uygun değil ve pahalı olur. Bu nedenle bu hayali bir proje. Samimi olduğunu sanmıyorum. Öncelikle bitirmesi gereken bir metro var. Ondan sonra tramvayı düşünsün. Biliyorsunuz Mamak’ta geçtiğimiz günlerde halk, otobüsü zapdetti. Karakola götürüldüler topluca. Yani doğru dürüst şehir içi otobüs işletmesini beceremeyen bir yönetimin bu tür projelerde başarılı olacağını düşünmüyoruz.”

‘Gökçek’in raylı sistem projesi çöktü’

Anakent Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak da Gökçek’in “tramvay” açıklaması şöyle değerlendirdi.

“Sayın Belediye Başkanı’nın her yurt gezisinden yeni bir proje ile dönme alışkanlığı vardır. İkinci kez seçildiğinde bir yurtdışı gezisinden sonra Kızılay’dan Çankaya’ya Monoray sistemi ile ulaşım gerçekleştireceğini iddia etmişti. Birkaç yıl kullanılan bu söylem nedense sonradan unutulup gitti. Sayın Gökçek, 2004’te 3. kez seçildikten sonra yine bir yurtdışı gezisi sonrasında, Altınpark Çankaya arasında her biri 200’ün üzerinde yolcuyu taşıyacak 100 adet metrobüsü sefere koyacağını hatta metrobüslerin, Esenboğa’ya kadar da gidebileceğini ifade etti. Bu terane de birkaç yıl sürdü. Başkan 4. kez seçildikten sonra taşımacılık da bir yeni söylem daha gerçekleştirdi. Son Strazburg gezisinden sonra bu kezde tramvayla ‘yola devam’ diyor. Sayın Gökçek 16 yıldır başkanlığını sürdürmektedir. Sincan, Çayyolu, Keçiören hatlarında hiçbir metro vagonu 1 metre bile yol alamamıştır. Sonuç itibarıyla Başkan’ın raylı sistem projesi çökmüştür. Yap-işlet ya da yap-işlet-devret modeliyle metroyu yaptıramayan Gökçek, şimdi bu yöntemlerle tünel, yol ve tramvayı yaptıracağını hayal etmektedir. Bu gidişle tünel yol-tramvay hayalleri de ‘tabanvay’la sonuçlanacağa benziyor. Metro bitti de sıra tramvaya mı geldi?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/once-metroyu-bitirsin-sonra-tramvayi-dusunsun_76838.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • bu vatandaş halüsinasyon görmeye devam ediyor..nasil bir insan yapısıdır ki Ankaraya yapıştı anlaşılmaz bir durumdur..elde yok avuçta yok planda yok nasıl bunları düşünebiliyor, zavallım  ankara bu adamların ellerinde oyuncak oldu.. YANITLA
  • Toplu taşıma işinden çok iyi anladıklarını sanan bu zat-ı muhteremlerin kent yönetiminde oldukları dönemlerde "tahsisli yollar" dan başka hiçbir projeyi bitirmeyi beceremedikleri gibi taa Japonya'ya kadar borçlanıp yarım bıraktıkları raylı sistem projelerini başkalarının üzerine yıkmışlardır. Şimdi de utanmadan akıl vermeye veya yorum yapmaya kalkmazlar mı...Gel de çileden çıkma! YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!