Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Onüç Yıldır Susuz Yaşıyorlar

Başkent’e 17 kilometre uzaklıkta bulunan Mamak İlçesi’ne bağlı 15 bin nüfuslu Kıbrıs Mahalesi Kayıkçı Mevkii’ndeki 12 hanede oturan 100 kişi susuzluktan ne yapacaklarını şaşırdı. Bölgede oturanlar, içinde çeşitli mikroorganizmaların bulunduğu sağlık açısından tahlikeli ve hijyenik olmayan üstü açık kuyudan içme suyunu her gün hayvanlarla ve

Hürriyet Ankara
Onüç Yıldır Susuz Yaşıyorlar

Başkent’e 17 kilometre uzaklıkta bulunan Mamak İlçesi’ne bağlı 15 bin nüfuslu Kıbrıs Mahalesi Kayıkçı Mevkii’ndeki 12 hanede oturan 100 kişi susuzluktan ne yapacaklarını şaşırdı.

Bölgede oturanlar, içinde çeşitli mikroorganizmaların bulunduğu sağlık açısından tahlikeli ve hijyenik olmayan üstü açık kuyudan içme suyunu her gün hayvanlarla ve bidonlarla taşımak durumunda kalmaktan yakındı.

ASKİ’nin 700 metre uzaklıktaki evlere su verdiğini dile getiren mahalle sakinleri, içme ve kullanma su ihtiyaçlarını 1 kilometre uzaklıktaki bir çiflikte fidan sulamak için açılan üstü açık kuyudan sağlamaya çalışıyor. Bidonlarla ve hayvanlarla hergün kuyudan su çekerek içme suyu ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtern mahalle sakinleri “Evlerimize elektirik bağlandı, telefon getirildi, yolumuz yapıldı, ama suyumuz verilmedi. 13 yıldır Kerbela’daymış gibi yaşıyoruz” diye konuştu.

Evlerine su bağlanması için ASKİ’ye yaptıkları başvurulardan hiç sonuç alamadıklarını anlatan 71 yaşındaki Yasin Kaplan, şöyle dedi:

“Kıbrıs Köyü çok eski bir yerleşim yeri, burası Mamak’a bağlı bir mahalle. 12 hane olarak 100’den fazla nüfusumuzla Kayıkçı Mevkii’nde yaşıyoruz. Evlerimize beş yıl önce elektirik verildi, telefon bağlandı, yollarımız yapıldı, ama ASKİ su şebekesini bağlamadı. Evlerimize su bağlanması için yaptığımız müracatlarımız çevrildi. Gerekçe olarak imarsız bölgelere su şebekesi bağlanmasının suç olması gösteriliyor. Ben soruyorum; 15 bin nüfuslu Kıbrıs Mahalesi’nin neresi imarlı ki, biz imar kapsamında olalım. Evlerimize en yakın su ihtiyacımızı karşılamak için 1 kilometre uzaklıktaki Kayıkçı Mevkii’nden kuyudan hayvanlar sırtında ve ellerimizde bidonlarla çoluk- çocuk su çekerek su ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/onuc-yildir-susuz-yasiyorlar_78313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!