Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Ora' 450 Milyon Avroya Mal Olacak, 2 Bin 500 Kişiye İş Sağlayacak

Ferhatpaşa Çiftliği'nin varisleri tarafından Bayrampaşa'da inşaa edilen Türkiye'nin ilk karma kullanım alanlı gayrimenkul projesi Ora, ekimde hayata geçecek. İçerisinde biri üç, diğeri dört yıldızlı iki otel, 235 mağazalı outlet, convention center, arena ve temalı parkın bulunacağı Ora, 450 milyon avroya mal olacak.

Radikal Gazetesi
'Ora' 450 Milyon Avroya Mal Olacak, 2 Bin 500 Kişiye İş Sağlayacak

Ferhatpaşa Çiftliği'nin varisleri tarafından Bayrampaşa'da inşaa edilen Türkiye'nin ilk karma kullanım alanlı gayrimenkul projesi Ora, ekimde hayata geçecek.

İçerisinde biri üç, diğeri dört yıldızlı iki otel, 235 mağazalı outlet, convention center, arena ve temalı parkın bulunacağı Ora, 450 milyon avroya mal olacak.

Geçmişte İstanbul’un gıda ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Bayrampaşa’daki Ferhatpaşa Çiftliği’nin yerinde bugün Türkiye’nin ilk karma kullanımlı gayrimenkul projesi Ora yükseliyor. Ferhatpaşa Çiftliği’nin varisleri tarafından yine aynı yerde inşaa edilen Ora, ekimde hayata geçecek.

İçerisinde biri üç, diğeri dört yıldızlı iki otel, 235 mağazalı outlet center, convention center, dünyaca ünlü şovların yapılacağı arena ve temalı parkın bulunacağı Ora, 450 milyon avroya mal olacak.  Ora faaliyete geçtiğinde 2 bin 500 kişiye iş sağlayacak. Yılda 13.5 milyon ziyaretçi çekmeyi planlayan Ora, 60 milyon avro da ciro hedefliyor.

Ağaçkakan’ın sahipleri

Ora’yı sektörde adını Miyansera Evleri ile duyuran Ağaçkakan İnşaat’a bağlı Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş. inşa ediyor.

Bayrampaşa’da Otogar, Carrefour ve Bauhaus’un yanında, E-5 ve TEM bağlantı yollarının hafif tramvay hattıyla kesiştiği yerde konumlanan Ora, Atatürk Havalimanı’na 15, şehir merkezineyse 20 dakikalık mesafede bulunuyor. Kuruluş, projenin yüzde 40’ını öz kaynaklarıyla, yüzde 60’ını Garanti Bankası’ndan aldığı krediyle karşılıyor. Garanti Bankası üç yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli 165 milyon avroluk proje finansmanı kredisi sağladı.

Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş. Murahhas Üyesi Ahmet Uluğ, projeyi hayata geçirirken, 24 saat yaşayan bir şehir kesiti hayal ettiklerini, proje kapsamında yer alan, convention, arena, temalı park, outlet ve otel gibi birimlerin de bu hayalin sonucunda şekillendirildiğini söyledi.

Ora’nın Türkiye’nin ilk dev karma kullanımlı projesi olduğunun altını çizen Ahmet Uluğ, Convention ve Arena’yı SMG Europe, Temalı Park’ı International Theme Park Services (ITPS), outlet ve projenin genel işletmesini Jones Lang LaSalle (JLL) ve otellerin işletmecisini de InterContinental Hotels Group’un yapacağını belirtti.

Uluğ, Ora’da ana fonksiyonların yanısıra, restoran ve kafeler, fonksiyonlar arasında yer alan ve çeşitli amaçlar için kullanılabilecek 500 kişilik açık hava tiyatrosu, 4 bin metrekarelik büyük meydan, 3 bin araçlık kapalı otoparkla spor ve sağlık merkezi olarak hizmet verebilecek dört katlı fitness ve Spa merkezinin de yer alacağını açıkladı. Projeyi zamanında bitireceklerini ve yabancı bir ortak düşünmediklerini söyleyen Ahmet Uluğ, “Ama teklifler gelirse görüşürüz” açıklamasında bulundu. Bu arada görüştüğümüz yabancı bir kuruluşun Türkiye temsilcisiyse Ora’nın yüzde 50’sine yabancı bir ortak bulmak için çalıştıklarını söyledi.

Proje içinde yer alan outletin işletmecisi olan Jones Lang LaSalle’ın Türkiye Başkanı Avi Alkaş da, “Ora, sadece bölge ve İstanbul’dan değil, Anadolu’dan ve Türkiye’nin çevresindeki ülkelerden gelecek ziyaretçilere de ev sahipliği yapacak” dedi.

235 mağazanın yer aldığı alışveriş merkezinin yüzde 30’unun kiralandığını ifade eden Alkaş, “Merkezde Bit Pazarı ve Pazar Yeri de bulunacak. Buralarda ağırlıklı olarak küçük esnaf satış yapacak” diye konuştu. Diğer alışveriş merkezlerinden farklı olarak burada outlet merkezi ile otellerin arasında bir fitness ve Spa merkezinin yer alacağını anlatan Alkaş, havuzun da içinde bulunduğu bu merkezden günübirlik yararlanmanın mümkün olacağını sözlerine ekledi. Ora projesi içinde dört yıldızlı Crowne Plaza ve üç yıldızlı Holiday Inn Express’de yer alıyor.

InterContinental Hotels Group Bölge Satış Direktörü Bettina Haeberle kompleksde bulunan otellerin özellikleri hakkında şunları söyledi:

Holiday Express açılıyor

“Dört yıldızlı Crowne Plaza 283 odadan oluşacak. Otel işadamlarına, ofis dışında da işlerini rahatlıkla takip edip, çalışabilecekleri konforlu bir ortam vaat ediyor. Crowne Plaza’da 745 kişilik balo salonunun yanı sıra, dokuz ayrı toplantı salonu, restoran ve bar da bulunuyor.”

Türkiye’de ilk defa açılacak Holiday Inn Express’ten de bahseden Haerberle şöyle devam etti: “InterContinental Hotels Group’a ait markalardan biri olan Holiday Inn Express, üç yıldızlı ve oda-kahvaltı hizmeti veriyor. Dünyanın pek çok ülkesinde, yaygın şekilde kullanılan bu otel konsepti, Türkiye’de ilk kez Ora’da yer alacak. 128 odasıyla hizmet verecek Holiday Inn Express, ayrıca, sık seyahat eden işadamları, kalabalık aileler ve arkadaş grupları için de çok uygun ve konforlu bir konaklama alternatifi sunacak.“

Parkı Mazzoli tasarladı

Proje içinde yer alan ve 21 bin metrekare üzerinde konumlanan Ora Temalı Park, Paris EuroDisney gibi dünyaca ünlü temalı parkların da tasarımcılarından biri olan Valerio Mazzoli tarafından tasarlandı. Temalı Park, Türkiye’ye ilk kez getirilen toplam 39 adet farklı oyuncak ve hareketli eğlence ünitelerinden oluşacak.

Çiftlik parça parça satıldı

Ora’nın yapıldığı ve halen Ferhatpaşa Çitfliği olarak anılan bölge İbrahim Turhan tarafından Ferhatpaşa’dan satın alındı. Turhan, satın aldığında çiftliğin büyüklüğü 6 milyon metrekareydi. Çiftlik arazisinden kopan ilk büyük bölüm, göçmenlerin yerleşmesi için bedelsiz verilen alan oldu. Ardından İstanbul Sebze Hali ile Otogar için kamulaştırma yapıldı. Arkasına bir de Kuru Gıda Hali eklendi.  Sonra aile Carrefoursa ve Bauhaus’un arsalarının bulunduğu yeri sattı. Bu satışlardan sonra geriye 150 bin metrekarelik alan kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ora-450-milyon-avroya-mal-olacak-2-bin-500-kisiye-is-saglayacak_77208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!