Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Orayı İmara Açmak Katliam Olur"

Türkiye'yi Snowboard branşında milli takım kaptanı olarak temsil eden eski sporcu Naim Onur Özkul, gönderdiği mektubunda "Durdurun bu projeyi, Konaklı'yı imara açmak tam bir katliam olur" dedi.

yapi.com.tr
"Orayı İmara Açmak Katliam Olur"

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Türkiye'yi Snowboard branşında milli takım kaptanı olarak temsil eden eski sporcu Naim Onur Özkul mektup gönderdi. Özkul mektubunda "Durdurun bu projeyi, Konaklı'yı imara açmak tam bir katliam olur. Türk bayrağını dünyada dalgalandıracak kayakçılar yetiştirmek istiyorsak, lütfen Konaklı'yı imara açmayın. Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken zaten turistik. Gerçek eğitim alanı olan bu pisti bırakın gençlere, yetişsinler" yazdı.

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu'nun 2012 yılında geçirdiği kaza sonucu öldüğü Konaklı Kayak Merkezi'nin özelleştirme kapsamına alınarak, imara açılacak olması spor camiasını isyan ettirdi. Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla, Erzurum Palandöken Kayak Merkezi ve Konaklı Kayak Merkezi özelleştirme kapsamına alınmıştı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) geçen hafta her iki merkezin özelleştirilmesiyle ilgili yapılan hazırlıklar hakkında bilgi vermişti.

Kötü sürpriz!

Özkul mektubunda öncelikle Palandöken'de özelleştirme nedeniyle yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. "Palandöken'de kullanım hakkı Kayak Federasyonuna ait olan tüm liftleri sporcular ve antrenörler ücretsiz olarak kullanırdı. Bu sporcular için çok önemli bir ayrıcalıktı çünkü Uludağ'da, Kartalkaya'da antrenman için pistleri günlük olarak kiralamanız gerekir ki, bu işe gönül veren sporcular genelde dar gelirli ailelerin çocuklarıdır. Ayrıca turistik amaçlı gelenle profesyonel sporcu aynı yeri kullandığından kazalara sık rastlanır.  İşte Palandöken'de bu sene kötü bir sürprizle karşılaştık. Erzurumlu dostlarımızdan öğrendik ki; tesisler hiç ama hiç kimsenin haberi olmadan, kullanım hakkı elinde olan Türkiye Kayak Federasyonuna önceden bildirilmeden bir şekilde - bir gecede özelleştirilmiş. Yetkililerin tek bildiği bir gün Andorra'lı bir şirketin elinde resmi evraklarla gelip, burası artık bizim dediği. Federasyonun ve kulüplerin depolarda muhafaza ettiği ekipmanları bile gasp denilecek şekilde el koyduğudur..."

"1 derecelik ısınma sezonu 15 gün kısaltır"

Konaklı'nın, 2011 yılında Erzurum'da yapılan Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için açıldığını anımsatan Özkul, bu spora gönül veren gençlerin gerçek anlamda eğitim gördükleri, antrenman yaptıkları tek yerin burası olduğunu vurguladı. Otellerle iç içe olan merkezlerde, ısınma nedeniyle, sezonun kısaldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Konaklı'nın tek problemi ulaşım. Ulaşım problemi var, diye bir kayak merkezine otel ve şaleler inşa etmek orayı katletmek olur. Yıllarca Avusturya İsviçre gibi kış sporlarının dünyada en geliştiği ülkelerde hem kamplara hem yarışlara hem de turistik gezilere gittim... Buralarda farklı tarzlarda dağlar vardır. Courchevel, Meribel gibi sosyetik merkezlerde oteller kayak pistlerinin adeta içindedir. Oralara gidenler daha çok keyif ve tatil maksadı güder, fiyatlar pahalıdır, lüks oteller Michelin yıldızlı restoranlarda vakit geçirmek içindir...

Şezlonglarda güneşlenmek için değil...

Bir de içinde tuvalet ve restorandan başka bir bina bulunmayan kayak merkezleri vardır. Şehirde veya kasabada konaklarsınız, merkezin dikey olarak1000 mkadar altında.  Finükler veya teleferik-gondollarla ulaşım sağlarsanız. Buralarda sezon daha uzun sürer, dağdaki o insan araç ve binaların ısısı pistleri etkilemez. Çünkü bir derecelik ısınma, sezonun 15 gün erken kapanması anlamına gelir. İnsanlar şezlonglarda yatıp güneşlenip biralarını yudumlamak için bu merkezleri tercih etmez. Ama ne olur biliyor musunuz? Bu tip kayak merkezlerinden şampiyon sporcular çıkar. Antrenman için kendilerine uygun pistler tahsis edileceği için  bölgedeki en ciddi kulüpler ve sporcular antrenman için bu tip merkezleri tercih eder. Gençler arasında antrenman artık turistik bir eğlence değil ciddi bir yarış haline gelir. Seviye yükselir. Ve belki bu şekilde;  2 milyon nüfusu olup da Sochi Olimpiyatları’na 75 sporcu gönderen Slovenya olamasak ta 70 milyon nüfusumuza rağmen 6 sporcudan fazlasını gönderebiliriz. (Bu 6 sporcumuz da dünyanın en iyileri arasında olduğu için değil, ülke kontenjanı hakkından katılabildiler)

Kayak merkezlerine yapılacak otelleri restoranları düşünen birileri var ama bu sporu ileri götürmek, bayrağımızı uluslararası yarışmalarda dalgalandıracak girişimler yok... Belki büyüklerimizden birileri okur da bu konuda geleceğe yönelik güzel işler yapılmasına vesile oluruz, henüz bakir bir kayak merkezini rant uğruna mahvedilmesini engellersen NEMUTLU bize..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/orayi-imara-acmak-katliam-olur_120007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!