Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ordu Kimliksiz

Karadeniz Bölgesi'nin güzel illerinden Ordu'nun, geçmişten gelen yerel mimari kültürüyle sosyal yaşam kültürünün sürekli değiştirilerek kimliğinin

Akşamb>Karadeniz Bölgesi'nin güzel illerinden Ordu'nun, geçmişten gelen yerel mimari kültürüyle sosyal yaşam kültürünün sürekli değiştirilerek kimliğinin belirsiz hale getirildiği iddia edildi.

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Talat Köksal, Ordu'nun kent kimliğine sahip olmadığını öne sürdü. Ordu'nun kendine has kültür ve sosyal unsurları bulunan bir kent kimliği bulunmadığını ifade eden Talat Köksal, kentin geçmişten gelen yerel mimari kültürüyle sosyal yaşam kültürünün sürekli değiştirilerek kimliksizliğin belirgin hale getirildiğini kaydetti. Kentte her şeyin 'karmaşık' olduğunu iddia eden Talat Köksal, kent merkezinin sürekli yayılarak, bilinçsiz yapılaşmanın tehtidi altında olduğunu vurguladı.

'Bilinçli olmak gerek'

Kimlik oluşturabilmek için önce 'nasıl bir kent' olmasına karar verilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Köksal, bunun için kişi ya da siyasi partilere göre değişkenliği olmayan, ilçe ve beldeleriyle ortak tek bir kimliği yakalamaya çalışan, günü değil geleceği kurtarmayı amaçlayan bilinçli, programlı ve inatçı bir politika izlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çevreye saygı

Oda Başkanı Talat Köksal, ancak bu uygulama ile peyzaj değerleri yok olmamış, çevresine saygılı, yerel, sosyal ve mimari kültür değerlerini kaybetmemiş, insanlarıyla birlikte nefes alıp yaşayan, insana saygılı bir fiziki çevreyi planlayıp kimlikli bir yapı oluşturulabileceğini kaydetti. Ordu ili için en uygun kimliğin eğitim, turizm ve kültür şehri kimliği olduğunu da belirten Talat Köksal, son olarak şöyle dedi: 'Yapmamız gereken de bu kimliğimizi netleştirip, isteklerimiz ve taleplerimizi bu doğrultuda organize etmektir.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/ordu-kimliksiz_6122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!