Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Örencik'te 2 bin 872 Konut Hak Sahiplerine Teslim Edildi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Gölbaşı'nın Örencik mevkiinde yapımını tamamladığı 2 bin 872 konutu hak sahiplerine teslim ederken, bunlardan 110'u konutlarını iade etti.

Zaman GazetesiSTRONG>Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Gölbaşı'nın Örencik mevkiinde yapımını tamamladığı 2 bin 872 konutu hak sahiplerine teslim ederken, bunlardan 110'u konutlarını iade etti.
 
TOKİ'den verilen bilgiye göre, hak sahiplerine teslim edilen konutlarda doğalgaz ve elektrik aboneliği işlemleri devam ediyor, su aboneliği için ise test sonuçları bekleniyor. Konutları iade eden konut sahiplerinin bir bölümü, ekonomik güçlükler ve konutların yeterince rant getirmeyeceğine inancını gerekçe gösterirken, bir bölümü de ulaşım ve yerleşim şartlarındaki zorluklar ve inşaat kalitesi nedeniyle konutunu iade ettiğini belirtti.

TOKİ tarafından Örencik mevkiinde 7 etap halinde 5 bin 386 konut ve sosyal donatının ihalesi yapıldı. Bu kapsamda, 1, 2, 3, ve 4'üncü etapta bulunan 2 bin 872 adet konut ve sosyal donatının (1 adet 32 derslikli lise, 1 adet spor salonu, 1 adet kreş, 2 adet ticaret merkezi, 1 adet sağlık ocağı, 1 adet cami ve şadırvan) geçici kabulleri yapılıp, konutlar hak sahiplerine teslim edildi. Ancak devlet kurumları olan sağlık ocağı ile camiye herhangi bir atama yapılmadığı için henüz hizmet vermeye başlamadı.

Evlerine taşınan hak sahipleri elektrik ve doğalgaz abonelik işlemlerine başlarken, su aboneliği ise ASKİ'nin test işlemlerini tamamlamasından sonra başlayacak. Halen konutların su ihtiyacının TOKİ tarafından karşılandığı kaydedildi.

Örencik'te ticaret merkezinin hak sahiplerine teslim işlemleri yapıldı. İşyerlerinin açılmasıyla ilgili işlemler hak sahipleri tarafından yapılacak. TOKİ'den verilen bilgide, Örencik Toplu Konut alanına ulaşımı sağlayacak bağlantı yolunun yapım işinin TOKİ'nin ihale sınırları içinde yer almadığı belirtilirken, hak sahiplerinin mağdur olmaması için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken bağlantı yolunun idare tarafından tamamlandığı kaydedildi. Toplu taşıma sorununun TOKİ'nin girişimleri sonucunda çözüldüğü, öğrencilerin mağdur olmaması için de okulların da İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredildiği belirtiliyor. TOKİ'den verilen bilgiye göre, Örencik'te 7 etap halinde ihale edilen 5 bin 386 konuttan 3 bin 850'si satıldı. Hak sahiplerinin iade ettiği 110 konutun 39'u açık satışa dahil edilirken, 71'i idare stoğuna alındı. Örencik'te TOKİ'nin 360 konut stoğu bulunuyor.

Öte yandan konutlarda yaşamaya başlayan yaklaşık 700 ailenin başı sokak köpekleri ile dertte. Eğitimin başladığı ilköğretim okulu ve orta öğrenim kurumundaki öğrenciler ile gün batımından sonra yaya olarak bloklar arasında evlerine gitmeye çalışan vatandaşlar, başıboş köpekler nedeniyle büyük korku yaşıyor. Sokak köpekleriyle alakalı belediyeler tarafından hiçbir çalışma yapılmaması TOKİ sakinlerinin tepkisine yol açıyor. Bloklar arasında gece aydınlatmasının olmaması ve Gölbaşı-Örencik arasındaki 2 kilometrelik yolda hiçbir trafik işareti ve elektrik direği bulunmadığından sürücüler seyir halinde iken yoldan çıkma ile karşı karşıya kalıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orencikte-2-bin-872-konut-hak-sahiplerine-teslim-edildi-_75272.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!