Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Orman Talanına AKP Vizesi

AKP hükümetinin bizzat yönlendirdiği ortaya çıkan yeni anayasa taslağı, 23 Temmuz 2007 tarihinden önce niteliğini kaybetmiş orman alanları ve arazilerinin satışının önünü açıyor. Buna göre, seçimlerden hemen önce yanan orman arazilerinin satışı bile gündeme gelebilecek.

Cumhuriyet Gazetesib>AKP hükümetinin bizzat yönlendirdiği ortaya çıkan yeni anayasa taslağı, 23 Temmuz 2007 tarihinden önce niteliğini kaybetmiş orman alanları ve arazilerinin satışının önünü açıyor. Buna göre, seçimlerden hemen önce yanan orman arazilerinin satışı bile gündeme gelebilecek.

Cumhuriyet 'in ele geçirdiği, Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Ergun Özbudun ile 5 akademisyen tarafından hazırlanan taslak, AKP hükümetinin daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto etmesi nedeniyle çıkaramadığı orman arazilerinin satışını daha da genişleterek düzenliyor. Mevcut anayasanın ilgili maddesindeki 31.12.1981 tarihi 23.07.2007 tarihi ile değiştirilerek, 23 Temmuz tarihine kadar orman niteliğini kaybetmiş olan alanların satışının önü açılıyor. Taslağın "Ormanların korunması ve geliştirilmesi" başlıklı 132. maddesinin 4. fıkrasında "Aşağıda belirtilen durumlar ve yerler dışında orman sınırlarında daraltma yapılamaz" denildikten sonra şu ifadeler yer alıyor:

"a) Orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen, aksine tarım alanlarına dönüştürülmesinde kesin yarar olduğu tespit edilen yerler.

b) 23/07/2007 tarihinden önce ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan tarla, bağ, meyvelik, zeytinlik gibi çeşitli tarım alanlarında veya hayvancılıkta kullanılmasında yarar olduğu tespit edilen araziler.

c) Şehir, kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerler."

Taslağa mevcut anayasada bulunmayan 5. fıkra eklenerek de bu arazilerin satışı düzenleniyor.

Taslak ile ayrıca mevcut anayasada yer alan "Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz" hükmü de kaldırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-talanina-akp-vizesi_56291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!