Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Orman Ürünlerinde Fon Payı Sıfırlandı

Oduna dayalı orman ürünlerinin satışından alınan pay sıfırlandı. Böylece, yerli ve ithal ürün arasında yaşanan haksız rekabet ortadan kalkmış oldu.

yapi.com.tr
Orman Ürünlerinde Fon Payı Sıfırlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nden (OGM) odun hammaddesi temin ederek oduna dayalı orman ürünü satışı yapan sanayici ve diğer alıcılar üzerinde yük olan “Ağaçlandırma ve Orman Köylülerini Kalkındırma Fon” payları sıfırlandı. Bu değişiklik ile yerli ürünler ile ithal ürünler arasında yaşanan haksız rekabet ortadan kalkmış oldu.

Bugün tarihli ve 30164 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2017/10648 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 1. Maddesi ile “31/08/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunun 30 ve 34’üncü maddelerine göre yapılan oduna dayalı orman ürünü satışlarında satış bedeli üzerinden alıcılardan tahsil edilen mülga Ağaçlandırma Fonu ve mülga Orman Köylerini Kalkındırma Fonu payları ayrı ayrı sıfır olarak uygulanır” hükmü kaldırıldı. Böylece çeşitliliğine göre oduna dayalı orman ürünü satışlarından alınan yüzde 1 ila 3 oranındaki fon bedelleri kaldırılmış oldu.

Alınan fon bedelleri ithalatı artırıyordu

Oduna dayalı orman ürünü satışlarından alınan “Ağaçlandırma ve Orman Köylülerini Kalkındırma Fon” payları Orman Genel Müdürlüğü’nden odun hammaddesi alan sanayici ve diğer alıcılar üzerinde ilave bir yük getirerek hammadde maliyetlerini artırıyordu. İthal edilen oduna dayalı orman ürünlerinden böyle bir fonun alınmaması haksız rekabet oluşturmakta ve ithalatı artırmaktaydı.

ETİKETLER: orman ürünleri
http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-urunlerinde-fon-payi-sifirlandi_160980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!