Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ormanlar 4 Yılda ‘Fıstık Gibi’ Olacak

Çevre ve Orman Bakanlığı, hazırladığı ‘Fıstıkçamı Eylem Planı’ ile 4 yılda 1 milyon dönüm alana 15 milyon ağaç dikecek.

Zaman Gazetesib>Çevre ve Orman Bakanlığı, hazırladığı ‘Fıstıkçamı Eylem Planı’ ile 4 yılda 1 milyon dönüm alana 15 milyon ağaç dikecek. 16 milyon YTL harcanacak çalışmalar sayesinde Türkiye, Avrupa’da fıstıkçamı üretiminde ilk üç arasına girecek. Ormanların korunması da kolaylaşacak. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, fıstıkçamı ormanlarının yayılış gösterdiği bölgelerde köylünün gelirinin arttığına, bu nedenle ormanların bir numaralı koruyucusu olduğuna dikkat çekiyor.

Fıstıkçamı bulunan yörelerde halkın ormanları koruduğunu gören Çevre ve Orman Bakanlığı 2006-2010 yılları arasında uygulanmak üzere ‘Fıstıkçamı Eylem Planı’ hazırladı. Buna göre, Adana, İzmir, Çanakkale, Mersin, Bursa, Antalya, İstanbul, Isparta, Muğla, Balıkesir, K.Maraş orman bölge müdürlükleri yaklaşık 1 milyon dönüm arazide, dikim, tamamlama, bakım ve budama faaliyetleri yapacak. Plan çerçevesinde öncelikle boş alanlara tüplü fidanlar dikilecek, 100 yaşını geçen orman alanları ise kesilerek gençleştirilecek.

Doğal türlerde ağaç başına kozalak verimi 120 civarında iken yüksek verimli fidanların büyümesi ile bu sayının bin 100’lere çıkartılması amaçlanıyor. Planın tamamlanması ile işlerinin daha da kolaylaşacağını belirten Osman Kahveci, “Yapılacak bu çalışmalarla, Orman Kanunu’nun ruhunu oluşturan orman köylüleri ile el ele ormanların korunması, geliştirilmesi, diğer sosyal-kültürel ve estetik fonksiyonlarının topluma sunulması amaçları gerçekleşmiş olacaktır.” diye konuşuyor.

20 ülkeye ihraç edilen fıstıkçamında miktar bin tonu geçiyor. Plan tamamlandığında bu miktarın yaklaşık 15 bin tona ulaşması bekleniyor. 2005’te kilogramı 18 dolardan alıcı bulan iç fıstık, orman köylüsü için iyi bir gelir kapısı.

Her toprakta yetişiyor
Denizden 70 km içeriye 860 metre rakıma kadar yayılış gösteren fıstıkçamı (pinus pineal) hemen her türlü toprakta yetişiyor. Tuza karşı dayanıklılık gösteren bu tür, kumul bölgelerin ağaçlandırılmasında da tercih ediliyor. Işık isteği çok fazla olan fıstıkçamı, bu sebeple ileriki yaşlarda şemsiye biçimine dönüşüyor. Fıstıkçamı Akdeniz havzasında yayılış gösteriyor. En geniş yayılımını 450 bin hektarla İspanya’da yapıyor. Bunu Portekiz ve İtalya izliyor. Türkiye’de ise 33 bini doğal olmak üzere toplam 59 bin hektar fıstıkçamı ormanı bulunuyor.

Bu ağaç türü 13-15 yaşında meyve vermeye başlıyor. Esas kozalak verimine 25 yaşlarında ulaşıp 80 yaşından sonra verimsizleşiyor. Kozalaklar üç yılda olgunlaşıyor. Yaklaşık bin 225 kozalaktan 1 kg iç fıstık elde edilebildiği belirlenmiş durumda. Kozalaklar, ocak-mayıs arasında hasat ediliyor. Türkiye’deki mevcut ormanlardan yıllara göre bin ila bin 800 ton kozalak elde edilebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlar-4-yilda-fistik-gibi-olacak_46963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!