Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ormanlar İçin Acil Önlem Planı Hazırlanmalı

Ardı arkası kesilmeyen orman yangınları uzun yıllardır ağaçlandırma kampanyaları yürüten çevrecileri de harekete geçirdi.

Referans Gazetesi
Ormanlar İçin Acil Önlem Planı Hazırlanmalı

rdı arkası kesilmeyen orman yangınları uzun yıllardır ağaçlandırma kampanyaları yürüten çevrecileri de harekete geçirdi. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), yangınlar yüzünden kaybolan orman varlığını yerine koymak için küresel ısınma ve eğitimsizliğe karşı seferberlik ilan etti.

Bugüne kadar 2.5 milyon fidan diken ÇEKÜL Vakfı yaptığı açıklamada, orman yangınlarının çoğunluğunun insan eliyle çıktığına dikkat çekti ve etkisini her geçen gün daha somut hissettiğimiz küresel ısınma nedeniyle de hızla geniş alanlara yayıldığını belirtti.

Personel eğitilmeli
Alınması gereken önlemlere de değinen ÇEKÜL, yangınların daha hızlı söndürülmesi için acilen ileri teknoloji ürünü ekipmanların sağlanması ve kullanacak personelin eğitilmesi gerektiğini belirtiyor. ÇEKÜL, orta vadede halkın eğitilmesinin ve yeni ormanlar kazandırılmasının önemine de dikkat çekti. 2006 Orman Seferberliği adını verdikleri kampanyada sadece fidan dikmekten bahsetmediklerini belirten ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, bir kırsal kalkınma projesinin gerekliliğinin altını çiziyor.

Ağaçlandırma kampanyalarıyla adını duyuran bir başka kuruluş TEMA Vakfı ise fidan dikimi için kampanya açmaya hazırlanıyor. TEMA Vakfı Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla, yangınlar söndürüldükten sonra yanan alanları, ağaç türlerini belirleyeceklerini ve yanan ağaç sayısının en az iki katı fidan dikeceklerini söylüyor. Beyla, "İhmal çok fazla, çok bilinçsiziz. Ormanda piknik yapılması yeni yasaklandı. Oysa ormanda piknik yapılmaz. Dünyanın hiçbir yerinde de yok. Soğuk sıcak yemeklerinizi alır, kap içerisinde götürür yersiniz" diyor.

Öte yandan TBMM Çevre Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Mehmet Boztaş ise AKP'nin 2-B adı verilen, orman vasfını yitirmiş arazilerin yeniden satışının gündeme getirdiği 2003 yılından bu yana orman yangınlarının hızla artış gösterdiğini öne sürdü.

Golfçülerle yangın polemiği
Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer'in son yangınlarla ilgili yaptığı, "Golf sahaları olsaydı yangınlar olmazdı" yorumu, orman alanları içerisinde yapılması düşünülen golf ve turistik tesislere karşı kampanya yürüten çevrecilerin tepkisini çekti. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi, DİSK, Yeşiller, TükoDer, Hayvan Özgürleşmesi Hareketi, Donkişot Çevre Akademisi, Grup Nena Barışarock Platformu, Öğrenci Postası, Barış ve Adalet Komisyonu ve Gökkuşağı Vosvosları adına önceki gün yapılan açıklamada "Ormanları korumanın yolu onları yakmak ve kesmekten değil, onları içindeki canlılarla birlikte yaşatmaktan geçer. Binlerce ağaç kesilerek ve adeta çırılçıplak bırakılarak yapılan golf alanlarında zaten ağaç kalmadığı için orman yangınları da olamaz. Bugün Belek’in durumu da o noktaya gelmiştir ki golf sahalarının dış kısmında iki sıra kalan ağaçlar dışında binlerce dönüm arazide adeta ağaç bile kalmamıştır" denildi.

350 milyon hektar orman yangınlarda kül oldu
Orman yangınlarında küresel ölçekte 350 milyonda hektardan fazla orman kül oldu. Sadece Sub- Saharan Afrika'da yıllık yanan ormanlık alan 170 milyon hektar civarında. Rusya 23.7 milyon hektar ormanlık alanını yangınlarda kaybederken, ABD'de 2.8 milyon hektar, Kanada'da 1.5 milyon hektar, Avustralya 60 milyon hektar, Portekiz'de 417 bin hektar, Fransa'da ise 45 bin hektar ormanlık alanı yok oluyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlar-icin-acil-onlem-plani-hazirlanmali_48672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!