Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Ormanlara Yok Gözüyle Bakabilirsiniz’

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, 2. köprü yüzünden Küçükçekmece Gölü’nün su havzası niteliğini yitirdiğini şimdi aynı riskin Sazlıdere, Alibeyköy, Ömerli su havzaları için geçerli olduğunu vurguladı. İMP yöneticisi olduğu dönemde de 3. köprüye karşı olduğunu dile getiren Kaptan, “3. köprü projesi nedeniyle kentin kuzeyindeki ormanlara artık ‘yok’ gözü

Cumhuriyet Gazetesi
‘Ormanlara Yok Gözüyle Bakabilirsiniz’

İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nin (İMP) kurucusu ve eski yöneticisi Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, 2. köprü yüzünden Küçükçekmece Gölü’nün su havzası niteliğini yitirdiğini şimdi aynı riskin Sazlıdere, Alibeyköy, Ömerli su havzaları için geçerli olduğunu vurguladı. İMP yöneticisi olduğu dönemde de 3. köprüye karşı olduğunu dile getiren Kaptan, “3. köprü projesi nedeniyle kentin kuzeyindeki ormanlara artık ‘yok’ gözü ile bakabilirsiniz” dedi.

Bir yıl önce İMP’deki görevinden ayrılan YTÜ Şehir Planlama Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, 3. köprü projesini çok sert bir dille eleştirdi. Zamanında hazırladıkları İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda 3. köprünün bulunmadığını anımsatan Kaptan, planın yargıya taşınmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Planlama Müdürlüğü’nün sunduğu ikinci planda da köprünün bulunmadığını kaydetti.

Kaptan, İMP’de hazırladıkları planların 3. köprüyü gerektirmeyecek öneriler sunduğunu belirterek o planları şöyle anlattı:

“İstanbul’un trafiğindeki dengesizlikleri ortadan kaldırmak üzere Merkezi İş Alanları (MİA) önerdik. Batı yakası ciddi bir hizmet merkezi. İnsanlar doğu yakasından batı yakasına hizmet almaya gidiyor ve dönemiyorlar. Silivri ve Kartal bölgelerinde iki yeni metropolitan alt bölgenin gelişmesi temel strateji olarak kabul edildi. Kartal; liman, havaalanı, teknoparklar, organize sanayi bölgeleri ile birlikte 150-200 bin kişinin çalışabileceği MİA alanı ile yönetilecekti. Bu plan, Gebze ile birlikte 4.5 milyon nüfuslu bir metropolitan alt bölgesi öneriyordu. Batıda ise Silivri-Çorlu ile birllikte yeni metropolitan alt bölgesi olacaktı. Bu şemalar İstanbul’a 3. köprüyü gerektirmiyordu.”

2. köprü macerası

Kaptan, “2. köprü macerasının” sonunda köprünün alt ve üst bölgelerinde toplam 8 milyon nüfusun yaşadığını veya çalıştığını dile getirerek bu durumun su havzaları için büyük risk yarattığını vurguladı. Kaptan, “Bu süreçte artık onarılamaz görüşünden hareketle Küçükçekmece Gölü’nün de su havzası konumundan çıkarılmasını kabul etmek zorunda kaldık. Şimdi Küçükçekmece’nin başına gelen olaylar Sazlıdere, Alibeyköy, Ömerli su havzaları için de geçerli olacak” diye konuştu.

2. köprünün üzerinde bir sürü organize sanayi bölgesinin Ankara’da onaylanarak önlerine geldiğini anlatan Kaptan, Ömerli Su Havzası’nda yer alacak organize sanayi bölgesi için 22 kurumun olur verdiğini vurguladı. Çevre Bakanlığı’nın bile su havzasında organize sanayi bölgesi inşa edilmesini onayladığına dikkat çeken Kaptan, “Ormanları kim koruyacak? Haydarpaşa’ya gökdelen yapanların gözü orman falan görmez tabii...” dedi.

Mal sahibinden gizlediler

3. köprünün kamuoyunda gizlenmesini de eleştiren Kaptan şöyle konuştu:

“Canımı en çok sıkan merkezi yönetim tarafından 3. köprünün ve güzergâhının gizli tutulmasıdır. Köprüyü, mal sahibinden İstanbul’dan gizlediler. Büyükşehir belediyesinden, İstanbul’u planlayan örgütlerden, İstanbullulardan gizli yürütüldü çalışmalar. Herkesin elinde dolaşan köprü şemasını bana Amerika’dan komisyoncular getirdi. Şema İngilizce idi. Ben bu gizliliğe bir anlam veremiyorum.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlara-yok-gozuyle-bakabilirsiniz_71687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!