Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ormanlarımızı Alevler Aldı

TEMA Vakfı Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, ülkemizde her yıl çıkan yaklaşık 4 bin orman yangınında 10 bin hektarlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi
1 Ormanlarımızı Alevler Aldı

TEMA Vakfı Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, ülkemizde her yıl çıkan yaklaşık 4 bin orman yangınında 10 bin hektarlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yazılı ve görsel basında sık sık orman yangını haberlerinin yer aldığını anımsatan Tirli şunları söyledi: “Dünyada her yıl ortalama 5 milyon hektar, ülkemizdeyse 10 bin hektar orman, yangınlarla zarar görüyor. Orman yangınları sonucunda toprağı, suyu koruyan, binlerce canlıya ev sahipliği yapan, karbon emisyonunu azaltan, soluduğumuz oksijenin büyük bölümünü üreten zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarımız, değeri maddi olarak asla ölçülemeyecek boyutlarda zarar görüyor.”

Kıyılar tehdit altında

Yangınların çıkış nedeninin yüzde 90 oranlarında insan kaynaklı olduğuna da dikkat çeken Tirli, her yıl ortalama 4 bin orman yangınının yaşandığı Türkiye’nin, yangın açısından riskli Akdeniz ülkelerinden birisi olduğunu belirtti. Tirli, “Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul’a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandı, özellikle yaz aylarında orman yangınları açısından tehdit altındadır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ormanlarimizi-alevler-aldi_70579.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • orman yangınları artık olmasın insanlar ormanlar için iyi şeyler yapsınlar. Eğer bir kişi yangına sebep olursa ceza alsın YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!