Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Orta Gelirlinin Yuvasını Yabancı Fonlar Yapacak

Amerikalı Hines, Paladin Properties ve Berggruen’ın yanı sıra İngiliz Forum Partners’ın da arasında olduğu 4 yeni yabancı gayrimenkul fonu, Türkiye’yi merceğe aldı.

Vatan Gazetesiugüne kadar Türkiye’de lüks konut ve alışveriş merkezi projeleriyle gündeme gelen yabancı fon ve gruplar, yönünü orta gelirliye çeviriyor. Amerikalı Hines, Paladin Properties ve Berggruen’ın yanı sıra İngiliz Forum Partners’ın da arasında olduğu 4 yeni yabancı gayrimenkul fonu, Türkiye’yi merceğe aldı. GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği) Başkanı Haluk Sur, “En küçüğü 5 milyar dolarlık fon yöneten bu gruplar, GYO’larla ortaklık kurmak veya proje bazında ortak olmak için görüşmelere başladı” dedi.

Fonlara özel fuar
Bu fonların Türkiye’de daha çok konut yatırımlarına ağırlık vereceğini kaydeden Sur, “Türkiye’de önümüzdeki yıllarda fiyatı 100-150 bin dolara kadar olan orta sınıf B tipi konutlar çok daha fazla talep görecek. Fonların bu alandaki hedefi ise konut talebinin yoğun olduğu orta gelirliye yönelik projeler üretmek veya arazi geliştirmek” diye konuştu.

Mortgage sisteminin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Sur, “Fonların Türkiye’ye ilgisi yüksek. Ancak 2005’in ilk yarısında yasalaşması beklenen mortgage sisteminin sürekli ertelenmesi de yabancıda bir burukluk yaratabilir” uyarısı yaptı. Sur, Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da gayrimenkul yatırım fonlarını biraraya getirecek bir fuar kurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Corio hedef büyüttü
Türkiye’de gelişen konut pazarına yabancı grupların iştahı giderek artarken, mevcut şirketler de yatırımlarını hızla büyütme kararı alıyor. Akmerkez’in yüzde 47 hissesini geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolara alan Hollandalı gayrimenkul şirketi Corio’nun Başkanı Jan The Kreij, 2008 itibarıyla şirketin toplam portföyünde Türkiye ağırlığının yüzde 4’ten yüzde 10’a çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı. Bu rakamı 500 milyon dolara kadar artırmayı planladıklarını söyleyen The Kreij, “Türkiye’de marka olduk, daha da büyüyeceğiz” dedi.

Avrupa’nın en büyük gayrimenkul yatırım şirketlerinden biri olan ve son dönemlerde perakendeye odaklanan Hollandalı Corio’nun 5 milyar euroluk portföyünü çoğunlukla Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya’daki alışveriş merkezleri oluşturuyor.

Belediye Cevahir’deki yüzde 50 hissesini bugün satışa çıkarıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki yüzde 50 hissesini KDV hariç 350 milyon dolar bedel üzerinden bugün satışa çıkarıyor. Taliplilerin daha çok yabancı olduğu kaydedilen alışveriş merkezine AB, Körfez ve ABD kökenli 10’un üzerinde yatırım bankası ve fonun ilgi gösterdiği belirtiliyor. Şişli’de yer alan ve Türkiye’nin merkezi konumdaki en büyük kompleksi olarak tanımlanan alışveriş merkezinin ihalesi İBB encümen salonunda gerçekleştirilecek ve kapalı teklif ile yapılacak. Belediye alışveriş merkezindeki payının satışından elde ettiği geliri ise ulaşım yatırımlarında kullanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/orta-gelirlinin-yuvasini-yabanci-fonlar-yapacak_49531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!