Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ortadireğe 100 Bin Ev

Yüksek faizlerle kolay para kazanma dönemi bitince milyon dolarlık konut projeleri de geride kaldı. Artık yeni trend orta gelir grubu müşteriyi

Sabah
Ortadireğe 100 Bin Ev

b>Yüksek faizlerle kolay para kazanma dönemi bitince milyon dolarlık konut projeleri de geride kaldı. Artık yeni trend orta gelir grubu müşteriyi ‘evlendirmek’. Özel şirketler, sadece bu yıl İstanbul’da orta gelir grubu için 17 bin konutluk proje başlattı. TOKİ’nin projeleri ile bu sayı Türkiye çapında 100 bini bulacak.

Yüksek faiz dönemlerinde tatlı paralar kazananlar, emlak fiyatlarını da uçurmuştu. Şehir dışında bahçeli bir konut sahibi olmak için birkaç milyon dolar gözden çıkarılır olmuştu. Kemer Country, Kasaba, Ardıçlı Evler, Bahçeşehir böyle doğdu. Ekonomik programla birlikte faizler de düşünce A Plus olarak tanımlanan müşteri kitlesi de küçüldü. Birkaç yıl öncesine kadar lüks konut projeleriyle karşımıza çıkan gayrimenkul firmaları da yüzünü ortadireğe çevirdi. Özel şirketler ve Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) bu yıl içinde başladığı projelerle orta gelir grubuna ait 100 bine yakın insan ev sahibi olacak. Deprem riski nedeniyle deniz kenarından kaçanlar Anadolu yakasında Çekmeköy ve Kurtköy çevresini mesken tutarken Avrupa yakasında İkitelli, Halkalı ve Sarıyer bölgesine ilgi gösteriyor.

ÜÇ PROJE İLE 14 BİN KONUT
Krizle birlikte ertelenen talep, konut projelerine de hız verdi. Soyak, Ağaoğlu, Yapı Kredi Koray, A-Z İnşaat, Ekşioğlu ve Dumankaya son dönem projeleri ile dikkat çekenlerden sadece birkaçı. Soyak İnşaat'ın Ataşehir'deki 3 bin 500 konutluk projesi ile Yapı Kredi Koray ve Garanti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Çekmeköy projesi eylülde start alıyor. Sadece bu iki proje ile 4 bin kişi ev sahibi olacak. Çekmeköy Projesi, Yapı Kredi Koray ile Garanti GYO'nun ilk orta sınıf projesi olması açısından önem kazanıyor. Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun (OYAK) uzun zamandır İkitelli Bölgesi'nde çalıştığı 10 bin konutluk projenin de birkaç ay içinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Önce sadece OYAK üyeleri için düşünülen proje yoğun ilgi görünce, üye olmayanlara da satış yapılmasına karar verildi.

VADELER 120 AYI BULDU
Faizlerin düşmesi ile birlikte vadeler de 36'dan 120 aya kadar uzadı. Örneğin Ağaoğlu, My Town Projesi ile 36 ay vade ile 106 milyardan 379 milyara kadar değişen fiyatlarla konut satıyor. Yine Ataşehir'de yapımına başlanan Merit- Life Göl Konakları 48 ay vade ile satışa sunuldu.

KAMPANYALAR HIZLANDI
Müşteri kitlesi orta direk olunca ve proje sayısı artınca ilginç ödeme kolaylıkları da gündeme geliyor. 50 milyar ile 250 milyar lira arasında fiyatlarla konut bulmam mümkün. Üstelik bazı projelerde peşin alıma yüzde 30 indirim bile yapılıyor. Örneğin Dumankaya İnşaat'ın Kelebek Vadisi Projesi'nde yüzde 31'lik indirim dikkat çekici.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadirege-100-bin-ev_16185.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!