Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ortadoğu'nun ‘Barış Barajı’na Türk İmzası

ÜRDÜN, Suriye ve İsrail'in ortak desteğini aldığı için barış projesi olarak nitelendirilen Ürdün-Suriye sınırındaki Al Wehdab barajını Türk müteahh

Hürriyetb>ÜRDÜN, Suriye ve İsrail'in ortak desteğini aldığı için barış projesi olarak nitelendirilen Ürdün-Suriye sınırındaki Al Wehdab barajını Türk müteahhitlik firması Özaltın İnşaat üstlendi.

Birlik anlamına gelen Al Wehdab barajının temelini Ürdün Kralı Abdullah ile Suriye Devlet Başkanı Başar Esat birlikte attı.

Güvenlik önlemleri nedeniyle Türk tarafına ancak haftasonu haber verilen törene, bu nedenle Türkiye'den büyük katılım gerçekleştirilemedi.

Ürdün Senato Başkanı, Başbakan Faisal Fayez ile her iki ülkenin dışişleri bakanları Faruk El Şara ve Marvan Muaşer başta olmak üzere çok sayıda bakanın da katıldığı törene Esat ve Abdullah kendi başkentlerinden helikopterle geldi. Kral Abdullah konuğunu karşıladıktan sonra kendi kullandığı bir jeeple tören alanına geçti. Her iki devlet liderin tören alanındakilerce karşılanması ve inşaat çalışmalarını bir tepeden izlemesiyle sınırlı tutulan törenin ardından, Esat ve Abdullah aynı helikopterle Suriye tarafına geçerek, görüşmede bulundular.

İki liderin katılımı ile temeli atılan baraj, Türk müteahhitlik sektörünün bu iki ülkedeki mevcut en büyük yatırımı. 1953'den beri planlandığı halde İsrail, Suriye ve Ürdün arasındaki bazı anlaşmazlıklar nedeniyle hayata geçirilmesi bu yıla kalan barajdan İsrail de yararlanacağı için bu ülkenin de desteğini aldı. Bu nedenle ‘birlik’ adı verilen baraj 2005 yılı sonunda tamamlanacak.

Türkiye'de üç baraj tamamlayan, dört barajın inşaatını da sürdüren Özaltın İnşaat, Al Wahdah Barajını Çin, Yunan, İspanyol ve İtalyan firmaları ile giriştiği yarış sonrası kazandı. İhale bedeli yaklaşık 100 milyon dolar olan barajın finansmanının yüzde 10'u Abu Dabi Fonu'ndan, yüzde 10'u Ürdün kaynaklarından, yüzde 80'i de Arap Fonundan karşılanacak. Tarım sulaması ve Amman'ın su ihtiyacının karşılanması amacıyla kurulan baraj dünyada sınırlı sayıda firmanın gerçekleştirebildiği silindirle sıkıştırılmış beton yöntemiyle inşa edilecek. Ürdün'de halen devam eden yatırımların en büyüğü olma özelliğini de taşıyan barajın inşasında Türkiye'den getirilmiş iş araç ile yaklaşık 150 işçi de görev alıyor. Barajın gövde yüksekliği 97 metre olacak ve 1 milyon 300 bin metreküp beton kullanılacak ve tamamlandığında 2 kilometre uzunluğunda bir göl oluşacak. Barajdan enerji elde edilmesi için de çalışmalar başlatıldı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadogunun-baris-barajina-turk-imzasi_8976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!