Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Ortadoğu'nun Hong Kong'u Bahreyn Olacak"

Son günlerde adı her ne kadar ''domino etkisi'' gölgesinde de geçse Bahreyn, bir çok yatırımcı için hala ''vergi cenneti'' ve avantajlar ülkesi. Bir çok Türk iş adamı yatırımlarına hız katarken, pek çok Türk yatırımcıda fizibilite için ülkede araştırma yapıyor.

yapi.com.tr / AA
"Ortadoğu'nun Hong Kong'u Bahreyn Olacak"

Foto: Ali Atmaca (AA)

Son günlerde adı her ne kadar ''domino etkisi'' gölgesinde de geçse Bahreyn, bir çok yatırımcı için hala ''vergi cenneti'' ve avantajlar ülkesi. Bir çok Türk iş adamı yatırımlarına hız katarken, pek çok Türk yatırımcıda fizibilite için ülkede araştırma yapıyor. Başkent Manama'da hizmet sektöründen, inşaata bir çok ekonomik alanda yatırımları bulunan ve şuanda da sınıfının en lüks otelini yapmak için kolları sıvayan Armağan Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bahreyn'i avantajları geniş bir ülke olarak tarif etti. Bahreyn'in ileride ekonomik anlamda çok büyüyeceğine dikkati çeken Acar, şunları kaydetti:
    
''Türk İş adamlarının Ortadoğu ülkelerine bakış açısı, bu ülkelerin yönetim tarzlarından dolayı farklı. Ancak Bahreyn öyle değil, avantajları çok fazla olan bir Ortadoğu ülkesi. Bahreyn'de gelirler ve kurumlar vergisi yok. Türkler'in vize sorunu yok. İş gücü ucuz. Gelişime açık bir ülke. Bahreyn, Dubai gibi bir anda patlayan bir ülke olmak istemediği için yavaş adımlarla ilerledi ve krizden etkilenmedi. Bahreyn'in ileriye dönük planlarına hızlı adımlarla gidiyor, amaçları Ortadoğu'nun Hong Kong'u olmak. Adanın sığ denizi olması nedeniyle deniz doldurularak iskan bölgeleri açılıyor, buralarda yatırıma açık. Henüz yap -sat işi Ortadoğu'da oturmadı, bu çok büyük bir avantaj. Türk mütahitlerinin kullandıkları yüksek teknoloji burada yok. Türk iş adamlarının Bahreyn'e yatırım için gelmeleri noktasında tavsiyelerde bulunuyoruz.''
    
''Bahreyn yaşananları çabuk atlatır''
    
Ülkede 1 aya yaklaşık süren huzursuz ortamın geçici olduğunu düşündüğünü belirten Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Bahreyn yaşanan olumsuzlukları çabuk atlatır. Domino etkisini yaratan unsurlar Bahreyn'de olacak gibi durmuyor. 1994'de bu tarz bir hareketlilik olmuştu. Mezhepsel bir olay. Ancak ayrımcılık oluşturmuyor. Bahreyn kralı, Bahreynlilerin kralı, herkese eşit. Bu Şii'lerin daha fazla söz hakkı istediği bir olay. Bahreyn'de kişi başına düşen milli gelir Suudi Arabistan'dan bile fazla. Mutlaka bunu kısa sürede aşacaklar. O yüzden bu vergi cenneti ülkede yatırım için iş adamı arkadaşlarımızı en azından araştırma yapmaları için gelmeleri davetinde bulunuyoruz. Zaten buraya gelip avantajları gören bir daha gidemiyor.''
    
''Sadece yatırımcı değil, çalışmak isteyene de iş var''
    
Yaklaşık 5 yıldır Bahreyn'de mühendislik yapan Oğuz Erciyas da, Bahreyn'in yaşanılabilecek bir Ortadoğu ülkesi olduğunu hizmet sektöründeki Türklerin bu yönüyle Bahreyn'i değerlendirebilmeleri gerektiğini söyledi. İnşaat sektörünün hızla büyüdüğünü ve sektörde Hintli işçiler istihdam edildiğini ifade eden Erciyas, Türk inşaat işçilerinin bu ülkeye geldikleri taktirde marka işlere imza atacaklarını düşündüğünü belirtti.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/ortadogunun-hong-kongu-bahreyn-olacak_86182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!