Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Ortak Alanlar Sigortası’nda Sorumluluk Yönetimde

Ortak Alanlar Sigortası'nın 634 nolu Kat Mülkiyet Kanunu ile zorunlu tutulduğuna dikkat çeken Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, "Eğer herhangi bir hasar durumunda sigorta yoksa, tüm sorumluluk kanun ile görev verilmiş olan yönetime aittir. Hasar tazminatını karşılamak yönetimin sorumluluğundadır” dedi.

yapi.com.tr
'Ortak Alanlar Sigortası’nda Sorumluluk Yönetimde

Site ve apartman sakinleri, ortak yaşam alanlarında her gün birbirinden farklı birçok riskle karşı karşıya kalıyor. Bu da yöneticilere ortak alanların güvenliği açısından önemli sorumluluklar yüklüyor. "Ortak Alanlar Sigortası, 634 nolu Kat mülkiyet Kanunu ile konut, iş merkezleri, alışveriş merkezleri ve tüm genel ortak yaşam merkezleri için zorunlu tutuldu" diyen Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H. Necmi Üze, şunları söyledi:

"Kat Mülkiyet Kanunu'nun 20/b, 21, 35/c ve 53’üncü maddelerinde sigorta yapılmasının amacı, ortak alan tespiti, kat sakinlerinin payına düşen prim miktarı, yönetimin sigortayı yaptırma zorunluluğu ve yönetim görevleri arasında 'Ortak Alanlar Sigortası'nın önemine ilişkin konular belirtildi. Kanun ile kapsamı ve teminatları belirlenen 'Ortak Alanlar Sigortası'nın sorumluluğu kanunlarla yönetime verilmiştir. Herhangi bir hasar durumunda, tüm sorumluluk yönetime aittir ve hasar tazminatını karşılamak yönetimin sorumluluğundadır”.

H.H. Necmi ÜzeKapsamı

H. Necmi Üze, “Modern yaşam kentlerinin bir getirisi olan apartman ve site tipi yaşam alanlarının farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek tek sigorta olan 'Ortak Alanlar Sigortası' ile sigorta konusu olan betonerme apartman ya da sitelerin ortak kullanılan alanlarında meydana gelebilecek maddi zararlar, üçüncü şahıslara gelebilecek maddi ya da bedeni zararlar ve bu alanların hizmetinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na tabi olarak çalışan işçilere karşı işveren sorumluluğu teminat altına alınmaktadır. Bu poliçe ile yangın teminatının yanısıra isteğe bağlı ek teminatlar da verilebilmektedir. Asistans Yardım Hizmetleri de ortak alanlar poliçesine dahil edilmiştir” dedi.

Teminatları

H. Necmi Üze, “Ortak Alanlar Sigortası yaptırılırken otomatik teminatlar olan yangın, yıldırım, infilak gibi teminatların yanısıra dahili su, fırtına, duman, kara taşıtları, hava taşıtları, yer kayması, kar ağırlığı, dolu, yakıt sızması, grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli hareketler, terör, enkaz kaldırma masrafları, komşuluk mali sorumluluk, geçici barınma giderleri, yeni yatırımlar teminatı, enflasyon koruma klozu, eksik sigorta klozu, izolasyon hasarları, cam kırılması ek teminatlar olarak poliçeye eklenebilmektedir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortak-alanlar-sigortasinda-sorumluluk-yonetimde_128151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!