Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Ortak Projeler Gerçekleştirilebilir''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerin ekonomiyle taçlandırılması gerektiğini söyledi. Şimşek, iki ülkenin enerjide de işbirliğine gideceğini ifade etti.

yapi.com.tr / AA
''Ortak Projeler Gerçekleştirilebilir''

STRONG>Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerin ekonomiyle taçlandırılması gerektiğini söyledi. Şimşek, iki ülkenin enerjide de işbirliğine gideceğini ifade etti.

Türkiye-Suudi Arabistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Protokolü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Maliye Bakanı Şimşek ile Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al Suraisry tarafından imzalandı.

Bakan Şimşek, imza törenindeki konuşmasında, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın üçüncü ülkelerdeki iş fırsatlarını birlikte değerlendireceklerini, KEK toplantılarının da iş adamlarının bu anlamda önünü açacağını söyledi.

''Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ticaret hacmi belki düşüktür, yatırımlar da yeterli olmayabilir, ama bizler geleceğe olumlu bakıyoruz'' diyen Maliye Bakanı, iki ülke arasındaki bir Serbest Ticaret Anlaşmasının da uzun vadede ilişkilerin güçlenmesine önemli katkı sağlayacağını ifade etti.

Yatırımcılar Türkiye'de Buluşacak

Maliye Bakanı Şimşek, imzalanan protokolle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, GAP İdaresi Başkanlığı ve Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından Suudi Arabistanlı yatırımcılara Türkiye'deki yatırım imkanlarının tanıtılması ve Suudi sermayesinin Türkiye'ye daha fazla çekilmesi amacıyla bir program düzenlenmesinin kararlaştırıldığını da bildirdi.

Son yıllarda Suudi Arabistan'ın özellikle inşaat ve taahhüt sektöründe büyük projeler başlattığına işaret eden Şimşek, 2020 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan projelerin tutarının 700 milyar doları bulmasının beklendiğini söyledi. Şimşek, bu ülkedeki yatırım projelerinin teknik danışmanlık hizmetlerinin Türk müşavirlik firmaları tarafından yapılması hususunda Suudi tarafına işbirliği yapmaya hazır olduklarını ilettiğini kaydetti.

Türk iş adamlarının bu zamana kadar 137 projeyle 8 milyar dolarlık proje üstlendiklerini belirten Şimşek, devletin de bunlara destek sağladığını anlattı. Bu yıl söz konusu destek kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı kanalıyla verilmek üzere 50 milyon dolarlık bütçe ayrıldığını bildiren Şimşek, özel sektörün de bu konuda harekete geçeceğini ifade etti.

Şimşek, ''Suudi Arabistan tarafından gelen taleple, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşverenleri Sendikası (İNTES) müteahhitlik projelerine yönelik danışmanlık yapacak. İNTES, teknik anlamdaki danışmanlığın yanı sıra burada sektöre yönelik eğitim programları da düzenleyecek'' dedi.

Enerjide İşbirliği Artıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın enerji alanında işbirliği için de çalışma yapacağını bildirdi. Türk ve Suudi Arabistan yetkililerinin teknik düzeyde bir araya gelerek, enerjide işbirliği olanaklarını masaya yatıracağını ifade eden Şimşek, Türkiye'nin bölgedeki diğer ülkelerle de bu konudaki işbirliğini artırmak istediğini dile getirdi.

Maliye Bakanı, Suudi yetkililerin, Türkiye'deki serbest bölgelerdeki yatırım olanaklarını yerinde inceleme davetlerine de olumlu yanıt verdiklerini söyledi.

Vakıf eserlerinin korunmasına destek

Bakan Şimşek, KEK Protokolünün sadece ekonomi değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel alanda da ortak çalışmalara ortam yaratacağını vurguladı. Suudi Arabistan'ın Türkiye'deki vakıf eserlerinin korunması ve restorasyonuna destek olacağını kaydeden Şimşek, bu ülkedeki vakıf eserlerinin ortaya çıkarılması ve korunması konusunda da işbirliği yapılacağını bildirdi. Şimşek, bu çerçevede, Suudi Arabistan'da Osmanlı Döneminden kalan arşiv belgelerinin incelenmesi için her iki ülkenin uzmanlarından oluşan ekipler oluşturulacağını söyledi.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Al Suraisry

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al Suraisry da imza törenindeki konuşmasında iki ülke arasındaki fırsatlara dikkati çekti.

İki ülke arasında yaşanan bazı sorunların Karma Ekonomik Komisyon vasıtasıyla çözüleceğini ifade eden Al Suraisry, şöyle konuştu:

''Biz, bu ilişkileri daha fazla ve daha yüksek seviyelere çıkarabiliriz. Bunu bir fırsat bilerek özel sektöre de bir mesaj vermek istiyorum. Her iki ülke açık pazar ekonomik sisteminde ve bu sisteme dayalı ekonomilerini yürütüyor. İki ülke de ithalatta olsun, ihracatta olsun, para transferleri konusunda verilen imkanlar birçok ülkeden daha ileri seviyede. Ortak projeler gerçekleştirilebilir. Biz bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz. Sizden isteğimiz daha fazla biraraya gelip ortak çalışmalar yapmaktır.''

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/ortak-projeler-gerceklestirilebilir_85331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!