Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ortaköy Sahili İmar Yağmasına Hazırlanıyor

"Bizler Ortaköy’de yanan/yakılan Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda okumuş olanların oluşturduğu ’Ortaköy Platformu’ mensuplarıyız... Yani Ortaköy halkıyız... Ortaköy Camisi’nden başlayarak Kuruçeşme’ye kadar olan alan ’turizm alanı’ ilan edildi. Buralarda ne olduğunu biliyor musunuz?"

Hürriyet Gazetesi"Bizler Ortaköy’de yanan/yakılan Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda okumuş olanların oluşturduğu 'Ortaköy Platformu' mensuplarıyız... Yani Ortaköy halkıyız... Ortaköy Camisi’nden başlayarak Kuruçeşme’ye kadar olan alan 'turizm alanı' ilan edildi. Buralarda ne olduğunu biliyor musunuz?

Esma Sultan Yalısı, Gaziosmanpaşa İlköğretim okulu (Naime Sultan Yalısı), Hatice Sultan Yalısı (İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü), Karayolları dinlenme tesisleri, Cemil Topuzlu Parkı, Reina, Sorti gece kulüpleri, Ottomans Oteli ve Kuruçeşme Arena...yağmaya açılıyor.

Özetlersek...

Önce Yüzme İhtisas’ın (İYİK) 35 yıllık kullanım süresi doldu ve uzatılmadı, 1000 sporcu sokağa atıldı. Yer göstereceğiz dendi hiçbir şey yapılmadı. Kulüp şu an yaşama mücadelesi veriyor. 70 yıl içinde yetiştirdiği sporcuları yüzme ve sutopunda yüzlerce rekor kırmış; Olimpiyatlar’da Türkiye’yi temsil etmiş... 1909’de kurulmuş böyle tarihi bir kulübe Bağcılar’daki havuza gidin denmesi komik! Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu 13.7.2007’de yandı. İl Milli Eğitim Müdürlerine soruldu ne zaman onarılacak diye. Hep "Yeni öğretim yılında öğretime başlayacak" dediler. Aradan tam altı yıl geçti. Ömer Balıbey’le başladı, Ata Özer’le devam ediyor süreç. Özer, keşke futbolcu değil de yüzücü olsaydı. Gücü olsa belki mücadele edebilirdi. Ne yazık ki okulumuzun bahçesi şimdi İstanbul Trafik Vakfı’na hizmet ediyor; Boğaz’a nazır otopark.

Sonra bir duyduk ki, okulumuz İYİK ile birliküte satışa çıkartıldı. İl Genel Meclisi’nden geçen yıl geçen bu karar CHP’nin başvurusu üzerine itiraz edildi ve satış durduruldu. Ama bir kere göz konuldu ya buralara... Bakıldı ki satılmıyor, bu kez 20 yıl süreyle kiralama modeline döndüğü anlaşılıyor AKP’li üyelerin. Buna İYİK’in yeri de dahil...

İstanbul İl Genel Meclisi’nin olağan toplantısı pazartesi günü başlıyor. Mutlaka bir önerge ile bunu meclis gündemine getireceklerdir. Yanan tarihi okulu restore edip hizmete açmak yerine rant pazarı akla geliyor hemen. Eğitime bakış açısı bu olursa; öğrendiğimiz duyumlara göre Beşiktaş Kız Lisesi (Çırağan, Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi (Ortaköy), Otelcilik Okulu (Etiler) da aynı akıbete uğrayacak. Satılacak yani.

Dileriz böyle bir şey yoktur. Eğer varsa Beşiktaş gençliğinin eğitim ve öğrenim hakkını kimseye ’sattırmayız’, okullarımızı peşkeş çektirmeyiz. Bu yerler satılırsa çocuklarımız nerede okuyacaklar; Sultanbeyli’ye mi taşınmamız isteniyor. Önce AKP’li Grup Başkan Vekili Seyfullah Şahbaz’ın ve CHP’li Necla Türkoğlu’nun haberi olsun; sonra da Katarlıların!.." (Not: Bu arada İYİK’nin bir pastaneye kiraya verileceğini duyduk. Demek ki, Boğaz’da içkili yerleri bu yolla engelleyecekler.)

http://www.yapi.com.tr/haberler/ortakoy-sahili-imar-yagmasina-hazirlaniyor_61299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!