Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı Döneminden Kalma Bina Restore Edildi

Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde Redif Asker Alma merkezi olarak Malatya'da yapılan tarihi bina, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuştu.

yapi.com.tr/AA
Osmanlı Döneminden Kalma Bina Restore Edildi

Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde Redif Asker Alma merkezi olarak yapılan ve kentte uzun yıllar asker alma merkezi olarak hizmet veren tarihi bina, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuştu.

Osmanlı'nın son dönem eserlerinden ve Abdülhamit Han döneminde 1893'te Redif Asker Alma merkezi olarak yapılan tarihi bina, kentte uzun yıllar askerlik şubesi olarak kente hizmet verdi.

Zemin katta dört sütunlu giriş revakı olan iki katlı bina, 625 metrekare taban oturumuna sahip. 24 odası bulunan tarihi bina, 1947 ve 1997'de onarım gördü. Kente yeni bir askerlik şubesinin yapılmasının ardından tarihi bina, 2015'te Milli Savunma Bakanlığı tarafından Battalgazi Belediyesine devredildi.

Tarihi binada restorasyon çalışmaları yapan belediye 2,5 milyon lira harcayarak, ecdat yadigarı binayı eski ihtişamına kavuşturdu.

"Kent Müzesi" olarak hizmet verecek
Ahşap ve kerpiç kısımları ortaya çıkarılarak cam duvarlarla çevrilen, giriş kapısının üstünde sütunlara oturtulan balkon ise camdan yeniden yapıldı. Eski görkemine kavuşan tarihi bina, "Kent Müzesi" olarak hizmet verecek.

İç dizaynının tamamlanmasının ardından hizmet vermeye başlayacak müzede, hediyelik eşya ofisi, kent belleği dijital arşiv odası ile tarihi materyallerin yer aldığı sergi odaları yer alacak.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yaptığı açıklamada, kentteki tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak için titiz şekilde çalıştıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-doneminden-kalma-bina-restore-edildi_169300.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!