Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmanlı Haritaları Vatikan'a Gidiyor

‘Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünya'ya Bakışı Harita Sergisi’ 30 Kasım-8 Aralıkta Vakitan'da Palazzo Della Cancelleria Sarayı'nda sergilenecek.

yapi.com.tr / AA
1 Osmanlı Haritaları Vatikan'a Gidiyor

Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile düzenlenen ‘Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünya'ya Bakışı Harita Sergisi’, 30 Kasım-8 Aralıkta Palazzo Della Cancelleria Sarayı'nda sergilenmek üzere Vatikan'a gidiyor.

Bahçeşehir Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek serginin açılışı, 30 Kasımda yerel saat ile 17.00'de yapılacak.

Açılışın ardından Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Başbakanlık Başdanışmanı Doç Dr. İbrahim Kalın'ın konuşmacı olarak katılacağı bir panel düzenlenecek.

Sergide yer alan Osmanlı öncesinden 17. yüzyılın sonuna kadar üretilmiş ya da kullanılmış 70x100 ebadında 53 harita reprodüksiyonu, özel tasarlanmış stantlarda sergilenecek.

Sergide, 16. yüzyılın başında Piri Reis ile başlayan, 17 yüzyılda Katip Çelebi ile devam eden, günümüzde birer görsel tarih hazineleri halini almış olan Osmanlı haritacılık ve coğrafya yazını konu ediliyor. Döneminde ticari, askeri, bilimsel amaçlarla kullanılan, seyyahlara yol gösteren, sultanların ufukları bilinen dünyanın sınırlarına taşıyan, hatta zaman zaman eğlendiren eserler, günümüzde Osmanlı'nın Dünya'ya bakışını gözler önüne seriyor.

UNESCO'nun 2009 yılını Katip Çelebi'yi anma yılı ilan etmesi üzerine hazırlanan sergi, bugüne kadar yurt içinde İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Mardin, Bilecik, Diyarbakır, Batman ve Siirt'te, yurt dışında da Kaliforniya San Bernardino State Üniversitesi, Paris'te UNESCO Genel Merkezi, Şam, Halep ve Riga'da sergilendi.

Sergi, önümüzdeki günlerde de Avrupa, Amerika, Orta Asya ve Ortadoğu'ya gidecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-haritalari-vatikana-gidiyor_83773.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İzmir Türkiye'nin yeterli büyüklükte olan bir şehri değil herhalde. Veya İzmir'de Üniversiteler veya Türkiye Tarihi hakkında araştırıcıların yeterli miktarda ilgili kişilerin oturmadığı küçük bir kasabası herhalde. İyi günler ve başarılar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!