Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmanlı Mirası Yeniden Şahlanıyor

Savaşlardan ve bakımsızlıktan dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Balkan ülkelerindeki Osmanlı eserleri, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından ayağa kaldırılıyor.

Milliyet Gazetesi
Osmanlı Mirası Yeniden Şahlanıyor

smanlı İmparatorluğu hakimiyetindeki yaklaşık 500 yıllık sürede Balkanlar'da köprü, cami, medrese olmak üzere toplam 15 bin 787 adet mimari yapı inşa edildi.
Balkanlar'ın 1912 yılında Osmanlı'nın elinden çıkmasıyla birlikte bu topraklarda yaşanan savaşlar, yeni kurulan ülkelerin idarecilerinin ilgisizliği, Osmanlı eserlerinin Balkanlar'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan çalışmalarla Balkanlar'daki yok olmaya yüz tutan Osmanlı mirası, yeniden ayağa kaldırılmaya başladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Musa Kulaklıkaya ve beraberindeki bir heyet Bosna-Hersek'in Konyiç şehrinde 1682'de Osmanlı tarafından yaptırılan Konyiç Köprüsü'nün restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Kulaklıkaya, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1463 yılında Osmanlı topraklarına katılan Konyiç şehrindeki köprünün 19. Osmanlı Padişahı Sultan IV. Mehmet (Avcı Mehmet) tarafından 1682 yılında inşa ettirildiğini anımsattı.

Köprünün II. Dünya Savaşı'nda büyük hasar gördüğünü ifade eden Kulaklıkaya, daha sonra üzerinin betonarme tabliye ve asfalt kaplama inşa edilmesiyle orijinal görünümünü kaybettiğini bildirdi.

Kulaklıkaya, 2006 yılında köprünün yeniden tarihi görünümüne kavuşması amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek yaklaşık 2 milyon euro'ya ihale edilen işin 8 ay sonra bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

8 ay sonra bitirilecek
Bu çalışmaların tamamlanmasıyla Bosna-Hersek'te kaybolmaya yüz tutmuş Osmanlı'dan kalma tarihi bir eseri yeniden ayağa kaldırmış olacaklarını belirten Kulaklıkaya, TİKA olarak ecdadın yaşadığı yerlerdeki tarihi mirasa sahip çıkacaklarını dile getirdi.

Kulaklıkaya, Balkanlar'da Osmanlı'nın bıraktığı tarihi eserlere Türkiye'nin sahip çıkmasının bu bölgelerde yaşayan Türk ve Müslüman halklar için önemli bir moral kaynağı ve manevi destek olduğunu ifade ederek, "Buradaki insanlar farklı kültürler arasında kendi kültürlerine yönelik yapılan çalışmalarla moral buluyorlar" dedi.

Drina Köprüsü protokolü
Balkanlar'da bayındırlık çalışmalarının yanı sıra meslek edindirme kursları, hayvancılık, balıkçılık, seracılık gibi projeleri de hayata geçirdiklerini anlatan Kulaklıkaya, Balkan ülkelerinde TİKA'nın açtığı temsilciliklerle bu projelerin takibinin yapıldığını anlattı.

Kulaklıkaya, Bosna-Hersek'teki Konyiç Köprüsü'nün yanı sıra Sokullu Mehmet Paşa tarafından 1571-1577 yılları arasında Mimar Sinan'a yaptırılan Drina Köprüsü'nün restorasyonuyla ilgili protokolün de imzalandığını ifade ederek köprüde gerekli güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kulaklıkaya, ayrıca Doğu Bosna'da savaş sonrasında Boşnak halkının yaklaşık yüzde 20'sinin evlerine döndüğünü ve bunların da ekonomik güçlük yaşaması nedeniyle TİKA olarak bol su kaynaklarına sahip bölgeye bir balık enstitüsünün kurulması için çalışma başlatıldığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanli-mirasi-yeniden-sahlaniyor_56350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!