Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlıdan Günümüze İmar ve Yasalar

ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Melih Ersoy'un "Osmanlıdan Günümüze İmar ve Yasalar" adlı kitabı Ninova Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

yapi.com.tr
Osmanlıdan Günümüze İmar ve Yasalar

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne devam eden zaman kesiti içinde, yönetimsel yenileme ve sosyo-ekonomik değişim Tanzimat Dönemi ile başlamış, kent ölçeğinde yapılan görece kapsamlı mekânsal düzenleme ve buna yönelik mevzuat da ilk kez bu dönemde geliştirilmiştir. Melih Ersoy'un kaleme aldığı "Osmanlıdan Günümüze İmar ve Yasalar" başlıklı kitapta, Osmanlı dönemi imar mevzuatının tümü ilk kez günümüz Türkçesi ile okurlara sunulmaktadır.

Cumhuriyet döneminde imar ve kentsel planlama konusunda çıkarılan ilk yasa olan Belediye Yapı ve Yollar Kanunu, 1930’lu yıllarda yeni Cumhuriyeti taçlandıran ve Osmanlı dönemi ile geçmiş bağlarını koparan, her anlamda modern Türkiye’nin yeni yasal ve kurumsal yapılanmasının gerçekleştirildiği bir dönemde yürürlüğe girmiştir. 6785 sayılı “imar” adını taşıyan ilk imar kanunumuz ve 1605 sayılı düzenleme ile bu yasaya getirilen ekler mekânsal planlama konusunda genç Cumhuriyetin kısa sürede ulaştığı gelişmeyi göstermesi bakımından son derece önemli yasal belgelerdir.

Bu çalışmada, kentsel planlama tarihimizin imar boyutunu; ilgili mevzuatın ana belgelerini, bu mevzuatı oluşturan koşulları, hangi aşamalardan geçirildiğini, hangi eleştiri ve değerlendirmelerle karşılaştıklarını derleyerek bir araya getirmek hedeflenmiştir. Günümüzde imarla ilgili olarak yaşananların sağlıklı bir değerlendirmesinin, ancak böyle bir arka plan bilgisine sahip olarak yapılabileceği belirtilmelidir. Bu kitap anılan boşluğu kapatmakta yararlanılacak bir yapıt olacaktır.

Osmanlıdan Günümüze İmar ve Yasalar

Yazar: Melih Ersoy

Grafik Tasarım: Sema Bıyıklıoğlu

Sayfa Sayısı: 280

Baskı Türü: Karton kapak

Ebat: 16,5 X 24 cm

Baskı Tarihi: Ekim 2017

Satın almak için tıklayın.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanlidan-gunumuze-imar-ve-yasalar_162094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!