Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osmanlı'nın 'Leylek Hastanesi', Restore Edilerek Kullanıma Açılacak

Osmanlı'nın tek ve dünyanın ilk hayvan hastanesi "Gurabahane-i Laklakan", bu defa insanlara hizmet vermek üzere yeniden kuruluyor. Geçmişte, sakat leylekler ve göçmen kuşların tedavi ve bakımının yapıldığı hastane, Osmangazi Belediyesi tarafından onarılarak vatandaşların hizmetine açılacak.

Zaman Gazetesi
Osmanlı'nın 'Leylek Hastanesi', Restore Edilerek Kullanıma Açılacak

smanlı'nın tek ve dünyanın ilk hayvan hastanesi "Gurabahane-i Laklakan", bu defa insanlara hizmet vermek üzere yeniden kuruluyor. Geçmişte, sakat leylekler ve göçmen kuşların tedavi ve bakımının yapıldığı hastane, Osmangazi Belediyesi tarafından onarılarak vatandaşların hizmetine açılacak.

19. yüzyılda Osmanlılar tarafından hizmete sokulan Gurabahane-i Laklakan, edebiyatçı Ahmet Haşim'in anılarında şöyle anlatılıyor: "Bilmem Bursa'yı gezerken gördünüz mü? Haffaflar Çarşısı'nın ortasında bir meydan var. Bu meydan malûl hayvanların düşkünler yurdudur. Kanadı, bacağı kırık leylekler, bunamış kargalar halkın sadakasıyla yaşarlar.''

Dünyanın ilk hayvan hastanesi olarak tarihe geçen hastanenin yeniden hayat bulması için girişimlerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, zamanla yıkılarak tamamen ortadan kaybolan yapının yerine, aynı bölgede başka bir binanın restore edileceğini söyledi. Sivil mimari örneği bir yapıyı satın aldıklarını belirten Altepe, Bursa'nın ziynetlerinden olan bu yapının yeniden kente kazandırılacağını kaydetti. Her türlü konuya duyarlı davranıldığını ve güzel çalışmalar ortaya koyulduğunu hatırlatan Altepe, yeni neslin aynı duyarlılığı gösteremediği gibi, yadigarlarına da sahip çıkamadığını dile getirdi. Altepe, şöyle konuştu: "Gurabahane-i Laklakan denilen göçmen kuşlar hastanesi, yüzyıllar önce dünyada daha insan hakları tartışılırken, burada kurulmuş. Hayvan haklarının korunması için kanunlar çıkartılmış, bu hastanede her türlü kuşun bakımı ve tedavisi yapılmış. Bu sadece bizim kültürümüzde olan bir şey. Bizde olan bir şey. Bununla gurur duymamız gerekiyor. Bu kültürü yaşatmak için de elimizden geleni yapmalıyız."

Bu amaç doğrultusunda çalışmalara başladıklarını vurgulayan Altepe, Kayhan Mahallesi'nde bulunan orijinal hastane binasının tamamen yıkılarak yok olduğunu, onun yerine tarihi Irgandı Köprüsü'nün yanında satın alınan sivil mimari örneği binaya bu hastanenin yeniden yapılacağını aktardı. Altepe, şöyle devam etti: "Satın aldığımız binanın restorasyon ve röleve çalışmaları sona erdi. Gurabahane-i Laklakan yeniden hayat bulacak. Ancak bu kez, aynı isimli insanlara sağlık hizmeti verecek. Yapacağımız bina, eski hastanenin birebir aynısı olmayabilir, ama biz en azından o ismi ve niyeti yaşatmış olacağız"

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanlinin-leylek-hastanesi-restore-edilerek-kullanima-acilacak_60319.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!