Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Osram'ın Aydınlanma Hareketi'yle Hem Sınıflar Hem Çocuklar Aydınlanıyor

Enerji tasarrufu konusunda getirdiği yenilikçi çözümlerle aydınlatma sektöründeki lider pozisyonunu güçlendiren Osram, Türkiye’de enerji koruma bilincini yerleştirmeyi amaçlıyor.

yapi.com.tr/Işıl Göreciimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\sektorel\54252.jpg" hspace=5 vspace=5>


Küresel ısınmanın giderek kendisini hissettirdiği ve hükümetler düzeyinde önlem alınmaya başlandığı bir dönemdeyiz. Atmosfere bugüne kadar verdiğimiz zararları telafi edebilmek adına kısa bir zamanımız var ve bu kısa zaman ancak küresel düzeyde uygulanacak çözümlerle değerlendirilebilir. Bu çözümlerden biri de elektrik enerjisinden maksimum tasarruf sağlamak. Bu amaçla geliştirilen yeni teknolojilerden biri, dünyada giderek büyüyen bir katılıma ulaşan enerji tasarruflu lamba.

Enerji tasarruflu lamba ile yüzde 80 daha az elektrik harcamak mümkün. Bu sayede, dünya çapındaki CO2 emisyonlarını 260 milyon ton, elektrik tüketiminin ise 460 milyar kWh azalacağı tahmin ediliyor. Bu rakamların yaklaşık olarak Hindistan’ın yıllık, Japonya’nın yarı yıllık, Çin’in ise çeyrek yıllık elektrik tüketimine denk geldiğini düşünürsek, tasarruf konusunun ciddiyeti daha da göze çarpıyor.


Parlak Fikirler Aydınlık Sınıflardan Çıkar

İklim korumasına da olumlu katkı sağlayan tasarruflu lamba teknolojisinin sahibi Osram firması, Türkiye’de de bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek için bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı. Geçtiğimiz yıl 100. yılını kutlayan Osram, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliği ile Türkiye çapında 100 sınıfın sağlıklı bir biçimde aydınlatılmasını sağladı. “Aydınlanma Hareketi” adını taşıyan kampanya bu yıl da öğrencilerin küresel ısınma ve enerji tasarrufu hakkında bilinçlendirilmesi ile devam edecek. “Parlak fikirler aydınlık sınıflardan çıkar” sloganıyla hareket eden ve 10 bin adet enerji tasarruflu lambayı Eskişehir, Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Kayseri’de yer alan 100 sınıftaki öğrencilere dağıtmayı hedefleyen OSRAM, aynı zamanda bu okullarda bilgilendirme çalışmaları düzenleyecek. Aydınlanmanın sadece fiziki değil fikri de olması gerektiği felsefesiyle, çocuklara küresel ısınma ve enerji tasarrufu arasındaki bağlantı anlatılacak ve bu sayede gelecek nesillerin bu konuda bilinçli olarak yetiştirilmesi sağlanacak. Bu uygulama ile 1 yılda 800 bin ton enerji, 400 ton CO2 emisyonu tasarrufu ile 20 bin ağacın kurtarılması hedefleniyor.

21 Mayıs tarihinde, OSRAM CEO’su Martin Goetzeler, OSRAM Türkiye Genel Müdürü Erol Kırılmaz, OSRAM çalışanları ve bayileri tarafında yolcu edilerek Türkiye turuna başlayan Aydınlatma Aracı, 15 Haziran 2007’ye kadar Türkiye turuna devam edecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/osramin-aydinlanma-hareketiyle-hem-siniflar-hem-cocuklar-aydinlaniyor_54252.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!