Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

OSTİM Kendi Enerjisini Üreten Yeşil Binada Hizmet Verecek

OSTİM yönetim birimleri, artık yeşil binada hizmet verecek. OSTİM yetkilileri, sektörde "Yeşil Bina" olarak tanımlanan Ostim Yönetim Merkezi’nin ısınma, yalıtım ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yapı ve inşat teknolojisi ile tasarlandığını belirtti.

Hürriyet Gazetesi
OSTİM Kendi Enerjisini Üreten Yeşil Binada Hizmet Verecek

OSTİM yönetim birimleri, artık yeşil binada hizmet verecek. OSTİM yetkilileri, sektörde "Yeşil Bina" olarak tanımlanan Ostim Yönetim Merkezi’nin ısınma, yalıtım ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yapı ve inşat teknolojisi ile tasarlandığını belirtti.

Binada Ostim Yatırım A.Ş, Ostim Sanayi Sitesi Kooperatifi yönetimleri ile OSTİM OSB’ye ait elektrik, çevre, imar, basın ve halkla ilişkiler, iletişim teknolojileri, müşteri ilişkileri, fuar ve organizasyon, doğalgaz, ruhsat, kümelenme ve güvenlik birimleri yer alıyor. Binada toplantı salonları ile eğitim amaçlı etkinlikler için seminer salonu da bulunuyor.

Enerji tasarrufu olgusunun her geçen gün daha çok kişi tarafından önemsenmeye başlandığını belirten DSTİM yetkilileri, yeşil binayla ilgili olarak şunları söyledi:

Yönetim merkezi olacak

"Enerji konusundaki yaklaşımımızı kendi yeni yönetim binamız ile ortaya koyduk. 5 bin firma ve 50 bin çalışanın faaliyet gösterdiği Ostim’de, bölgenin yönetim merkezi olarak hizmet verecek olan akıllı bina, enerjisinin büyük bir bölümünü güneş panelleri ve rüzgar türbini ile üretecek.

Platin sertifikalı

Yüksek Performanslı Yeşil Bina olarak adlandırılan yönetim binamızın inşaatına 2008 yılı sonunda başladık. Bina, USGBC’nin (United States Green Building Council) yayımladığı LEED (Enerji ve çevresel tasarımda öncülük) yeşil bina sertifikasyonunun en üst düzeyi olan platin sınıfına ve ASHRAE yüksek performans binaları kriterlerine uygun olarak tasarlandı.

Ostim Yüksek Performanslı Yeşil Bina Projesi, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Kılkış’ın tasarım ve ar-ge katkıları ile Ostim OSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan proje grubumuzun deneyim ve yoğun çabaları ışığında yapıldı.

Aydınlatmamız otopark üzerindeki güneş panellerinden elde edilen enerjinin elektriğe dönüştürülmesiyle sağlanacak. Bina çatısına yerleştirilen gün ışığını kullanan aydınlatma sistemleri ile özellikle kış aylarında kapalı günlerde, binada elektrik kullanmadan aydınlatma sağlanacak.

Fazla ısı depoda kış için saklanacak

Binada toprak kaynaklı ısı pompası için açılan 8 adet 100 metrelik kuyuya indirilen borularla toprak ısısı ile ısıtma ve soğutma yapılacak. Yazın üretilen fazla ısı toprakta depolanarak kış için saklanacak. Ostim yüksek performanslı yeşil binadan doğaya sera gazı salınımının minimum seviyede olması, binanın çevre dostu olmasının en büyük göstergesidir. Binamızda karbon salınımı, alışılan tipteki bir eşdeğer binaya göre yüzde 75 azdır. Binadaki tüm yapı elemanlarının seçiminde geri kazanım, yerel tedarik, minimum inşaat atığı, zararlı kimyasal madde içermeme gibi özellikler göz önünde tutulmuştur.  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yabancı heyetler ve üniversitelerin 2009 Şubat ayından itibaren ziyaret ettiği bina, Türkiye’nin hizmete giren ilk yüksek performanslı yeşil binası.

Yağmur suyu arıtılıp  kullanılacak

Binanın siyah su olarak adlandırılan tüm atık suyu arıtılarak, bahçe sulamasında ve tuvaletlerde değerlendirilecek. Bahçe tanziminde en az sulama ve bakım gerektiren, ilaçlama istemeyen ve yöresel iklime dayanıklı bitkilerin seçimine dikkat ettik. Yağmur suları da arıtılıp depolanarak temiz su olarak kullanılabilecek. Yine bina bahçesine yerleştirilecek olan rüzgar türbini, elektrik üretimini sağlayacak."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ostim-kendi-enerjisini-ureten-yesil-binada-hizmet-verecek_73973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!