Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otellerin Elektrik Faturası Düşecek

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, Zorlu Enerji Grubu ile enerji alımında yüzde 25 oranında indirime yönelik protokol imzaladıklarını açıkladı. Öncel, İzmir'in Çeşme ilçesiyle Alaçatı beldesindeki irili ufaklı 70 otelin bu indirimden yararlanacağını belirtti.

Yeni Asır Gazetesi
Otellerin Elektrik Faturası Düşecek

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, Zorlu Enerji Grubu ile enerji alımında yüzde 25 oranında indirime yönelik protokol imzaladıklarını açıkladı. Öncel, İzmir'in Çeşme ilçesiyle Alaçatı beldesindeki irili ufaklı 70 otelin bu indirimden yararlanacağını belirtti. Otellerin ortalama aylık elektrik giderinin 2 bin 500 ile 150 bin lira arasında değiştiğini belirten Öncel, "Yaptığımız anlaşmayla turizmciler, genel giderlerde önemli ölçüde rahatlayacak" dedi.

Kısa sezon

Zorlu Enerji Grubu'nun rüzgar enerjisiyle elde ettiği elektrik enerjisinin, çevreye duyarlı olduğunu söyleyen ÇEŞTOB Başkanı Öncel, "ÇEŞTOB olarak bir ilke imza atıp, çevreye duyarlı enerjiye yöneldik. Zorlu Enerji Grubu ile yaptığımız protokol doğrultusunda elektriği yüzde 25 oranında indirimli alacağız. Bu durum otel yönetimlerini rahatlatacak. Sezonun kısalığı ile zarar eden yöneticilere bu indirim önemli bir katkı sağlayacak. Protokolü imzalamış olmaktan otelciler olarak çok mutluyuz" diye konuştu.

Önemli avantaj

Zorlu Enerji'den alacakları yüzde 25'lik indirimli elektrik sayesinde ayda 10 bin lira elektrik ücreti ödeyen bir otelin yaklaşık 7 bin 500 lira ödeyeceğini belirten Öncel, önemli bir avantaj elde ettiklerini söyledi. Geçen yıl Temmuz ayına kadar otellerin kullandığı elektrik tüketimine yüzde 10'luk teşvik bulunduğunu ve indirim ücretinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ödendiğini belirten Öncel, bu uygulamadan vazgeçilmesi sonrasında özel enerji şirketleriyle protokol yapma olanağı meydana geldiğini söyledi. Öncel, "Elektrikte yüzde 10'luk teşvik bedelinin kaldırılması, otelcilere büyük darbe oldu. Bunun üzerine ise özel elektrik firmaları ile anlaşma yapma imkanı oluştu. Biz elektriği daha önce olduğu gibi Gediz A.Ş. kanalıyla alacağız ama, ücretini Zorlu Enerji'ye ödeyeceğiz. Tüketimin faturasını bize Zorlu Enerji kesecek" dedi.

Marka hedefi

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme'nin turizmde marka olması için gayret gösterdiklerini, bu yıl içinde İngiltere, Almanya, Norveç, Hollanda, Rusya, İsveç, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen 8 turizm fuarına katıldıklarını, buralarda önemli tur operatörleriyle görüşme yaptıklarını söyledi. Öncel, "Günlük tirajı 1 milyonun üzerinde olan New York Times'in 2010'da gidilmesi gereken 31 yer arasında Çeşme'yi 8'inci sırada göstermesi, bizim açımızdan çok önemli. Aynı listede İstanbul 19'uncu sırada. Yazıda, Türkiye'den de başka bir il, ilçe bulunmuyor. Bu gibi yayınlar ve bizim turizmciler olarak 8 fuarda yaptığımız çalışmalar sonucu, Çeşme'ye önümüzdeki turizm sezonunda yüzde 20-30 daha fazla yabancı turist gelmesini bekliyoruz. Salı günü, Çeşme'den 6 kişilik heyetle Almanya'daki ITT Berlin Turizm Fuarı'na gideceğiz" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/otellerin-elektrik-faturasi-dusecek_77390.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!