Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Otopan'da Çevre Kazandı

Hollanda’dan Türkiye’ye sökülmek üzere getirilen ancak içerdiği 76 ton asbest nedeniyle geri gönderilen “Otopan” adlı gemi üzerinden verilen çevre mücadelesi hukuk zaferiyle sonuçlandı. Gemi içerdiği asbestin tamamına yakınından arındırılmış biçimde Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne getiriliyor. Söz konusu durumun bundan sonra Türkiye’ye sökülmek

Cumhuriyet GazetesiHollanda’dan Türkiye’ye sökülmek üzere getirilen ancak içerdiği 76 ton asbest nedeniyle geri gönderilen “Otopan” adlı gemi üzerinden verilen çevre mücadelesi hukuk zaferiyle sonuçlandı. Gemi içerdiği asbestin tamamına yakınından arındırılmış biçimde Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne getiriliyor.

Söz konusu durumun bundan sonra Türkiye’ye sökülmek üzere getirilecek tüm gemiler için örnek oluşturacağı vurgulanıyor. Çevreciler, ellerinde somut bir dosya olduğunu ve bundan böyle yetkililerin Basel Sözleşmesi’ne aykırı adım atamayacaklarını belirtiyorlar.

‘Otopan’ gemisi 830 ton asbest içeren son haliyle, parçalanmak üzere Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne getiriliyor.

Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi Sözcüsü Ertuğrul Barka, “Otopan’ın istemimiz doğrultusunda temizlenerek yasal düzenlemelere uygun olarak gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Uluslararası Gemi Söküm Platformu’ndan Erdem Vardar da “Otopan yasadışı tehlikeli atık vakasıyken tüm dünyaya örnek olması gereken çok önemli ve olumlu bir durum haline gelmiştir” dedi.

Vardar, Otopan’ın Dünya Çevre Günü olan 5 Haziran’da, Aliağa’ya varmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otopanda-cevre-kazandi_61548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!