Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otopark Mafyası Dur Durak Bilmiyor

Başkentin caddeleri otoparkların yetersizliği nedeniyle araç işgali altında. Bu durum otopark mafyasına da davetiye çıkarıyor. Hükümet Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, İbn-i Sina, Yüksek İhtisas ve Ankara Eğitim hastaneleri, Resim Heykel Müzesi civarı otopark mafyasının mekân tuttuğu yerler arasında öne çıkıyor.

Cumhuriyet Ankara
Otopark Mafyası Dur Durak Bilmiyor

Başkentin caddeleri otoparkların yetersizliği nedeniyle araç işgali altında. Bu durum otopark mafyasına da davetiye çıkarıyor. Hükümet Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, İbn-i Sina, Yüksek İhtisas ve Ankara Eğitim hastaneleri, Resim Heykel Müzesi civarı otopark mafyasının mekân tuttuğu yerler arasında öne çıkıyor.

Başkentte yerel yönetimlerin çözmediği otopark sıkıntısı nedeniyle pek çok cadde ve sokakta otopark mafyası devreye giriyor. Otopark mafyasının bulunduğu yerlerin başında Sıhhiye’deki Tuna Caddesi geliyor. Cadde üzerinde dükkânı bulunan esnaf otopark mafyasının yıllardır gözlerinin önünde araç sahiplerini tehdit ederek para topladığını anlatıyor. Esnaf, Tunalı Caddesi üzerinde devamlı olarak polis bulunmasına karşın, polisin yasadışı otoparkçılık yapan kişilere gerektiği gibi müdahale etmediğinden yakınıyor.

Cadde üzerinde dükkân işleten esnafın verdiği bilgilere göre bazı kişiler yol kenarına yanaşan araç sahiplerinden “Bu bölge bizim” diyerek para istiyor. Otopark mafyasının zaman zaman cadde üzerinde 8-10 kişi ile birlikte hareket ettiği belirtiliyor. Söz konusu kişiler özellikle Türk-İş Genel Merkezi’nin civarında yoğun olarak bulunuyor.

Yasadışı otoparkçılık yapan kişiler para vermek istemeyen araç sahiplerini arabalarının lastiğini kesmekle, araçları çizmekle tehdit ediyorlar. Cadde esnafı polisi ısrarla aramaları durumunda polisin geldiğini, polis geldiğinde ise bu kişilerin ara sokaklara girip biraz beklediklerini, hatta bazen bunu bile yapmadıklarını belirtiyor. “Polis ara sıra 60 TL ceza kesiyor ama bu onları etkilemiyor. Kaldıkları yerden devam ediyorlar” diyen bir esnaf, bu kişilerin zaman zaman kendi aralarında ya da araç sahipleri ile itiş kakış yaşadığını ve rahatsız olduklarını ifade etti. Tuna Caddesi üzerinde dükkân işleten bir yurttaş geçen yıl yaşadığı olayı şöyle dile getirdi:

“Bir arkadaşımız arabasını caddeye park etmiş. Geri döndüğünde arabanın camının kırıldığını ve deri ceketinin alındığını görmüş. Polisi çağırdığımız zaman, bu kişiler hakkında işlem yapmak için onları suçüstü yakalamaları gerektiğini söylüyorlar. Biraz beklerseniz zaten yaptıklarına tanık olacaksınız diyoruz ama beklemiyorlar. Araç sahipleri ise araçlarına hasar verilmesinden çekinerek otoparkçılara istedikleri parayı veriyorlar. Bunun yanı sıra park yeri bulmanın zor olması da araç sahiplerini bu yola itiyor.”

‘İlgili kurumlar önlem almalı’

Konuyla ilgili Cumhuriyet Ankara’ya açıklama yapan Avukat Sedat Vural, otopark mafyasının mevcut sistemin çarpıklığının sonuçlarından biri olduğunu belirtti. Vural, toplumsal eşitsizliğin bazı kesimleri aç bıraktığını ve bu insanları yasadışı işler yapanların kucağına ittiğini vurguladı. Vural, “İlgili kurumlar sorunun çözümü için önlem almalı. Fakat valilik ve Emniyet görevini yerine getirmiyor. Yasal yükümlülükler uygulanmıyor. Bunun yanında yeterli otopark da yok. Tüm bunlar otopark mafyasını ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/otopark-mafyasi-dur-durak-bilmiyor_82138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!