Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otoparkta Göstermelik Düzenleme

Anakent Belediyesi, mahkeme tarafından “bölge sakinlerinden ücret alınmaz” gerekçeli kararıyla durdurulan ücretli otopark uygulamasını yeniledi. Buna göre bölge sakinleri, 20.00-08.00 saatleri arasında otopark ücreti vermeyecek. Ancak diğer saatlerde park ücreti her yurttaş için 10 kuruş zamlandı.

Cumhuriyet Ankara
Otoparkta Göstermelik Düzenleme

Anakent Belediyesi, mahkeme tarafından “bölge sakinlerinden ücret alınmaz” gerekçeli kararıyla durdurulan ücretli otopark uygulamasını yeniledi. Buna göre bölge sakinleri, 20.00-08.00 saatleri arasında otopark ücreti vermeyecek. Ancak diğer saatlerde park ücreti her yurttaş için 10 kuruş zamlandı.

Anakent Belediyesi’nin başkentin en işlek caddelerinde uyguladığı ücretli otopark sistemi, Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu. Evlerinin önüne park ettikleri her araç için günlük 55 kuruş ödemek zorunda olan Çankayalıların şikayeti üzerine Çankaya Belediyesi’nin açtığı davada, mahkeme bölge sakinlerinden otopark ücreti alınmasını hukuka aykırı buldu. Kararda, “otoparkları kullanacak bölge sakinlerinden ayrıca ücret alınmaz” denilmişti.

Yargı kararıyla bölgede oturan yurttaşın dikkate alınmadığı gerekçesiyle durdurulan ücretli otopark sistemi, Ankara Anakent Belediye Meclisi’nin kararıyla yeniden düzenlendi. Yürütmeyi durdurma kararına karşı Anakent Belediyesi yetkilileri 1 ay süre içinde itiraz edeceklerini açıklamıştı. Ancak Melih Gökçek başkanlığında toplanan belediye meclisi mahkeme kararına uyarak ücretli otopark uygulamasının yürütmesini durdurmak ya da karara itiraz etmek yerine ilgili belediye meclisi kararını yeniledi. Yeni uygulamaya göre bölgede oturan yurttaşlar sadece 20.00-08.00 saatleri arasında otopark ücreti ödemeyecek. Bölge sakinleri başkentin en işlek caddelerinin en yoğun olduğu gündüz saatlerinde araçlarını evlerinin önüne park etmek için yine ücret ödemek zorunda kalacak. Ayrıca bölge sakinlerinin belirlenen saatlerde ücret ödemekten muaf tutulması için muhtarlıklardan veya nüfus müdürlüklerinden alacakları bölgede oturduklarını kanıtlayan bir belgeyi ibraz etmeleri gerekecek. Kararda ibraz işleminin, belediyeye mi otoparkların kiralandığı belediye şirketi olan ANFA’ya mı yoksa otoparkın işletilmesinden sorumlu taşeron şirkete mi yapılacağı belirtilmedi.

10 kuruş zam

Anakent Belediye Meclisi’nin Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından durdurulan söz konusu 2009 tarihli kararında otopark için alınacak ücret her araç için günlük 55 kuruş olarak belirlenmişti. Yürütmeyi durdurma kararının ardından yenilenen karada ise bu miktar 65 kuruşa çıkarıldı. Yani mahkemenin durdurma kararından önce 55 kuruş ödeyen bölge sakini mahkeme kararının ardından 65 kuruş ödeyecek.

Gülecen: Karar boşa çıkarılıyor

Anakent Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fazıl Güleken, belediyenin bölgede yaşayan yurttaşa “Bizim taşeron şirketimizden izin belgesi alacaksın” dediğini söyledi. Güleken, bu tip kararların Gökçek’in yönetimindeki belediye meclisinde alışılmış uygulamalar olduğunu belirterek, “Caddelerdeki otoparktan para almayı sürdürmek istiyor. Geçmişte de özellikle imar uygulamalarında mahkeme kararlarını boşa çıkarmak için böyle karar yenileme yoluna gidildi. Otopark ile ilgili karar da bunların bir örneği. Hukuk arkadan dolandırıldı. Çankaya Belediyesi tekrar dava açacak mutlaka, yurttaşlar da açacaktır” diye konuştu.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/otoparkta-gostermelik-duzenleme_87471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!