Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Otoyol Gelmeden Projeler Katlandı

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi, yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarını çekim alanına almaya başladı. Bunun etkisi özellikle Bursa ve İzmir’de hissediliyor.

yapı.com.tr
Otoyol Gelmeden Projeler Katlandı

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, halk arasında “İstanbul-İzmir Otoyol Projesi” olarak anılan Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Projesi, en çok bölgede arazisi ve konutu olanlara yaradı. Projenin gelişiminin daha net görülmeye başlanması, bölge çevresindeki pek çok alanda arsa ve konut fiyatlarındaki artışı tırmandırdı. Boş ve kullanışsız tarım arazileri bile pahalandı.

Söz konusu projeyle birlikte güzergahtaki bölgeler, yerlilerin yanı sıra yabancıların da gözdesi haline geldi. 

En popüler il Yalova

Projenin önemli ayaklarından İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında da çalışmalar aralıksız sürüyor. İstanbul-Yalova arasını 6 dakikaya indirecek Körfez Geçiş Köprüsü’nün bu yıl hizmete açılması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Bursa Şube Sorumlusu Onur Topuz, projenin başlangıç noktası Gebze’de gelişmelerin gözle görülür olduğuna dikkat çekerek, “Bölgenin artık Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir’e bağlantısı daha kolay hale gelecek. Karamürsel-Yalova-Orhangazi aksında, sanayi ve konut alanlarında önemli büyümeler olacak. Bunun yanı sıra söz konusu projenin tamamlanması öngörülen 7 yıllık sürede ciddi anlamda göç olabilir” dedi.

Söz konusu otoyol projesi, Yalova-İzmit-Orhangazi-Balıkesir-Manisa-Turgutlu güzergahında, daha proje çalışmaları gündemdeyken yarattığı hareketlenmeyle kendini hissettirdi. Bu aks üzerinde de özellikle Yalova öne çıkan yerlerden biri.

Fiyatlar ortalamanın üstünde

Yabancıya konut satışında Antalya ve İstanbul’dan sonra üçüncü sırada olan Yalova, projelerle birlikte daha çok ilgi çekiyor. Topuz, projenin Yalova’da kamulaştırma çalışmalarıyla ön plana çıktığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Proje güzergahında kamulaştırılacak alanda kalan taşınmazların bedelleri şu şekilde gerçekleşti: Çavuşçiftliği Mevkii’nde 350-2.250 TL/m?, Harmanlık Mevkii’nde 400-1.120 TL/m?, Söğütlüpınar Mevkii’nde 450-550 TL/m?, Hersek Mevkii’nde 400-600 TL/m? arasında. Kamulaştırma fiyatları bölge piyasası için rayicin çok üzerinde. Bölgedeki arsa satışlarının ise, taşınmazların yola olan cephe ve mesafesine göre 400-600 TL/m? arasında alıcı bulduğu, ancak otoyol inşaatının sonlarına doğru fiyatların 1.000 TL/m? mertebelerine kadar çıkmasının söz konusu olacağını söylemek mümkün.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoyol-gelmeden-projeler-katlandi_128961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!