Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Otoyol ve Köprülerin Özelleştirilmesine İptal Başvurusu

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, 6 otoyol ve Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin k

NTV-MSNBCb>Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, 6 otoyol ve Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin kararın iptali istemiyle Danıştay’a başvurdu.

Öte yandan özelleştirme kapsamına alınan sözkonusu köprü ve otoyolların altyapı çalışmaları Özelleştirme İdaresi tarafından sürdürülüyor. Mayıs ayı içinde köprü ve otoyollar özelleştirme programına alınarak satış süreci hız kazanacak.

Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği, Edirne-İstanbul-Ankara ve Tarsus- Adana-Gaziantep yollarının da aralarında bulunduğu 6 otoyol ile FSM ve Boğaziçi köprülerinin özelleştirilme kapsamına alınmasına ilişkin kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay’a dava açtı.
Başvuruda, ilgili özelleştirme yasasında, otoyolların işletme haklarını özelleştirme kapsamına alınmasına karşın, köprülerin özelleştirme kapsamı dışında tutulduğu hatırlatıldı.Dava dilekçesinde köprü ve yolların ekonomi açısından önemine de değinilerek yatırım maliyetinin toplum tarafından karşılanan yol ve köprülerin, gelirinin özel sektöre verilmesinin sosyal hukuk devletine aykırı olduğu savunuldu.
Dilekçede, bu otoyol ve köprülerin alternatiflerinin olmadığı vurgulanarak oluşabilecek tekelleşme tehlikesine de dikkat çekildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otoyol-ve-koprulerin-ozellestirilmesine-iptal-basvurusu_4194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!