Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ÖTV-KDV İndiriminde Mutlu Son!..

ÖTV indirimleri devam edecek mi? Hangi oranlarda sürecek? Cevap Maliye Bakanlığı'ndan bugün geldi. Otomotiv sektörü beklediğini pek bulamadı. 1.600 cc'ye kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 18'e inmişti şimdi yüzde 27'ye çıktı. Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanmıştı, şimdi yüzde 2 oldu. En iyi haber ise mobilya ve bilgisayara geldi. KDV indirimi 30 Eylül'e

CNN Türk
1


ÖTV indirimleri devam edecek mi? Hangi oranlarda sürecek? Cevap Maliye Bakanlığı'ndan bugün geldi. Otomotiv sektörü beklediğini pek bulamadı. 1.600 cc'ye kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 18'e inmişti şimdi yüzde 27'ye çıktı. Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanmıştı, şimdi yüzde 2 oldu. En iyi haber ise mobilya ve bilgisayara geldi. KDV indirimi 30 Eylül'e kadar aynen sürecek.

Bazı sektörlerdeki Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerini düzenleyen, sigara ve diğer tütün mamullerindeki maktu ÖTV'yi ise arttıran Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Karara göre, otomotiv ve beyaz eşyada 15 Mart tarihinde uygulamaya giren ÖTV indiriminde kapsam daraltıldı. Yeni düzenleme çerçevesinde ÖTV indirimi sadece 1.600 cc'ye kadar olan araçlar için 3,5 ay daha devam edecek. Normalde yüzde 37'lik ÖTV'ye tabi bu gruptaki binek otomobillerde, 15 Mart-15 Haziran arasında yüzde 18 olarak uygulanan ÖTV oranı, 16 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında yüzde 27 olacak. 1.600 cc ve üzerindeki otomobillerde ise bugünden itibaren normal ÖTV'ye dönüldü. Bu çerçevede, 1.600-2.000 cc arası otomobillerden yüzde 60, 2000 cc'nin üzerindeki otomobillerden de yüzde 84 oranında ÖTV alınacak.

Beyaz eşya ve elektronikteki ÖTV indirimi de 3,5 ay daha sürecek. Ancak, normalde yüzde 6,7 olan ÖTV oranı, 30 Eylül'e kadar yüzde 0 yerine yüzde 2 olarak uygulanacak.

Mobilya ve bilgisayarda 30 Haziran'a kadar geçerli olan yüzde 8'lik indirimli KDV oranı, 3 ay daha yürürlükte bulunacak ve 30 Eylül 2009 tarihinde sona erecek.

Sigaraya ÖTV zammı

Bu arada kararname ile sigara ve diğer tütün mamullerindeki asgari maktu Özel Tüketim Vergisi tutarlarında da adet başına 2,5 kuruş, paket başına da 50 kuruşluk artışa gidildi. Böylece 1 paket sigaradan yarından itibaren 1,55 lira yerine 2,05 lira asgari maktu ÖTV tahsil edilecek.

Bazı indirimler sona eriyor

Bu arada kararnamede 15 Haziran'da sona eren, net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV'nin yüzde 18'den 8'e düşürülmesiyle ilgili yeni bir uzatmaya gidilmedi. Kararnamede uygulaması 30 Haziran'da bitecek olan gayrimenkul alım satımlarındaki tapu harcının binde 15'ten binde 5'e düşürülmesi konusuyla ilgili yeni bir düzenleme de yer almadı.

Aynı şekilde KOBİ'lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerindeki KDV indirimi de uzatılmadı. Bu grupta da 30 Haziran tarihine kadar geçerli olmak üzere yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV alınması öngörülmüştü.

Erdoğan: "ÖTV ve KDV indirimini uzattık"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Piyasanın canlanması noktasında bazı ürünlerde ÖTV ve KDV'yi üç ay süreyle indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, dün bu sürenin sona erdiğini söyledi. Erdoğan, "Aldığımız yeni bir kararla otomobil, beyaz eşya, bilgisayar ve mobilya gibi bazı ürünlerde farklı oranlarda indirim yaparak süreyi 30 Eylül 2009 tarihine kadar bir kaz daha uzattık. Bu düzenlemenin de ülkemize ve ekonomimize hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

ÖTV ve KDV'deki indirimler

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi, bazı sektörlerdeki KDV ve ÖTV indirimlerini düzenleyen, sigara ve diğer tütün mamullerindeki maktu ÖTV'yi ise artıran Bakanlar Kurulu kararını değerlendirirken, tütün ve tütün mamullerinden alınan asgari maktu ÖTV tutarlarında yapılan artışın, KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin düzenlemenin maliyetini "fazlasıyla" karşılayacağını ifade etti.

Yetkili, bugün yapılan KDV ve ÖTV indirimleri düzenlemesinin maliyetinin ise yaklaşık 600-700 milyon lira civarında olduğunu bildirdi.

Bazı sektörlerdeki katma değer vergisi ve özel tüketim vergisi indirimlerini düzenleyen, sigara ve diğer tütün mamullerindeki maktu ÖTV'yi ise artıran karara göre, yeni düzenleme çerçevesinde ÖTV indirimi, 1.600 CC'ye kadar olan araçlar için 3,5 ay daha devam edecek.

Normalde yüzde 37'lik ÖTV'ye tabi bu gruptaki binek otomobillerde, 15 Mart-15 Haziran arasında yüzde 18 olarak uygulanan ÖTV oranı, 16 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında yüzde 27 olacak.

1.600-2.000 CC arası otomobillerden yüzde 60, 2000 CC'nin üzerindeki otomobillerden de yüzde 84 oranında ÖTV alınacak.

Beyaz eşya ve elektronikteki ÖTV indirimi de 3,5 ay daha sürecek. Ancak, normalde yüzde 6,7 olan ÖTV oranı, 30 Eylül'e kadar yüzde sıfır yerine yüzde 2 olarak uygulanacak.

Mobilya ve bilgisayarda da 30 Haziran'a kadar geçerli olan indirimli KDV, 3 ay daha yürürlükte bulunacak ve 30 Eylül 2009 tarihinde sona erecek.

Diğer taraftan sigara ve öteki tütün mamullerindeki asgari maktu özel tüketim vergisi tutarlarında da adet başına 2,5 kuruş, paket başına da 50 kuruşluk artışa gidildi. Böylece 1 paket sigaradan yarından itibaren 1,55 lira yerine 2,05 lira asgari maktu ÖTV tahsil edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/otv-kdv-indiriminde-mutlu-son-_69913.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yaa anlamadığım elektrik sektöründeki bazı ampul vb.gruplar ne zaman sona erecek belli bişey yok gibi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!