Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oyak, Çimentoda 915 Milyon YTL Satış Hedefliyor

Oyak Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, 2007 geçici sonuçlarına göre net satışlarının beklentilerine uygun olarak 2006'ya göre yüzde 9-10 artışla 850 milyon YTL'ye yükseldiğini söyledi.

Referans Gazetesiyak Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar, 2007 geçici sonuçlarına göre net satışlarının beklentilerine uygun olarak 2006'ya göre yüzde 9-10 artışla 850 milyon YTL'ye yükseldiğini söyledi. 2008'de devreye giren yeni kapasitelerle, 268 milyon YTL'si ihracattan olmak üzere 915 milyon YTL net satış hasılatı beklediklerini belirten Çağlar, işçi ve enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle batışlardaki artışın ciro ve kârlılığa aynı oranda yansımayabileceği uyarısında bulundu. 2007'de faiz amortisman vergi öncesi kârın (FAVÖK) ise 400 milyon YTL olarak gerçekleştiğini bildiren Çağlar, grup bünyesindeki Adana Çimento, Ünye Çimento, Bolu Çimento ve Mardin Çimento'nun 2007'deki satış miktarının da hazır beton hariç yaklaşık yüzde 10 artışla 7.8 milyon ton olduğunu söyledi.

Çimento sektörünün ana girdisi olan enerji maliyetleri ile yeni toplu sözleşmeler nedeniyle işçilik maliyetlerinin arttığını kaydeden Çağlar, devreye giren yeni kapasiteler ve talep azalmasının ise fiyat artışlarını engellediğini vurguladı. Çağlar, hafif fiyat düşüşlerinin başladığını ve sektörde kârların düşeceğini tahmin ettiğini kaydeden Çağlar, bu sene Oyak Çimento Grubu olarak amaçlarının 2007'deki kâr seviyelerini korumak olduğunu belirtti.

Fiyat ve kâr düşüşü

Oyak Çimento Grubu'nun satışlarının geçen sene yapılan yatırımların etkisiyle yüzde 10 büyüme kaydetmesini beklediklerini belirten Çağlar, ancak ciro ve kârlılıkta aynı artışların görülemeyeceğini söyledi. Maliyetlerin yüzde 20'ye varan oranlarda arttığını, ancak özellikle enerjide verimliliği artırarak bu artışın etkisini yüzde 8-9'a çekip kârlarını kısmen korumaya çalıştıklarını belirten Çağlar, "Kesinlikle cirolarla birlikte kârlılık miktarları da düşecektir" dedi.

Fiyatlardaki düşüş eğiliminin nisan veya mayıs ayından sonra daha da hızlanabileceğini belirten Çağlar, "Böyle baktığımız zaman satış hacmimizde yüzde 10-12 bir artış olsa bile ciromuzda önemli bir artış olacağını beklemiyorum. Kârları en azından 2007 seviyesinde tutmaya çalışacağız ama bir miktar düşmeye hissedarlarımızın hazır olmalı" diye konuştu.

Çimentoyu bir ihraç ürünü olarak görmediklerini ancak kapasite fazlası oluştuğu zaman ihracatı tercih ettiklerini belirten Çağlar, iç piyasa sıkışmaya başladığı anda özellikle Ünye ve Adana fabrikalarından önemli miktarda ihracat yapabileceklerini söyledi. Çağlar, Rusya pazarında boşluk oluşması, çimentoya ihtiyacın ve talebin çok artmış olmasının da Bolu ve Mardin gibi fabrikaları için büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

Yurtdışında üretim tesisi kurmak veya satın almak için fırsatları izlediklerini belirten Çağlar, Oyak Grubu'nun banka ve sigorta sektörlerindeki satışlarıyla büyük bir nakit sağladığını hatırlatarak, "Dünyadaki çimento şirketlerine gelen yoğun talepten dolayı aşırı değerlilik var. Yine de bir fırsat çıkarsa memnuniyetle satın alma da yapabiliriz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oyak-cimentoda-915-milyon-ytl-satis-hedefliyor_59428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!