Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oysa Niğde ve Oysa İskenderun Çimento Fabrikaları Birleşti

Oysa Niğde ve Oysa İskenderun çimento fabrikaları, Oysa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında birleşti. Çimento fabrikalarının tek çatı

Dünyab>Oysa Niğde ve Oysa İskenderun çimento fabrikaları, Oysa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında birleşti.
Çimento fabrikalarının tek çatı altında birleşmesinin kamuoyuna duyurulması için düzenlenen toplantıda konuşan Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, Sabancı-Oyak işbirliğinin ilk adımının 1992 yılının Mart ayında Çitosan'a ait Niğde Çimento Fabrikası'nın yüzde 87.1'lik kamu hisselerinin birlikte satın alınmasıyla atıldığını kaydetti. 1 milyon ton çimento üretiminin tek çatı altında gerçekleştirilmesi ile ekonomik ölçeğe kavuşan şirketin yeni atılımlar için gerekli güce sahip olacağını düşündüklerini ifade eden Kamışlı, bu atılım sonucunda şirketin yabancı yatırımcıların da dikkatini çekeceğini ve Borsa'da hakettiği düzeye erişeceğini ümit ettiklerini söyledi.

Hedef 40-50 milyon dolar ciro

Oyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar da, 2002 yılı içinde Niğde Çimento'nun iç pazarda güçlü karlılık ve pazar payı elde ettiğine, İskenderun Çimento'nun ihraç pazarlarında bulunduğu coğrafi konumu en iyi şekilde değerlendirerek geçen yılı başarılı bir şekilde tamamladığına değindi. Çağlar, "1 milyon ton çimento üretiminin tek çatı altında gerçekleşmesiyle yeni atılımlara daha güçlü adımlarla ilerleme şansı yakalayacağız'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Çağlar, Niğde Çimento'da yüzde 55 Sabancı, yüzde 45 Oyak, İskenderun Çimento'da ise yarı yarıya ortaklık bulunduğunu belirterek, Sabancı'dan Niğde Çimento hissesi satın alınarak ortaklığın eşit duruma getirildiğini bildirdi. Çağlar, 40-50 milyon dolar seviyesinde yıllık ciro hedeflediklerini, daha çok karlılıkta ciddi artışlar beklediklerini, Ortadoğu ve Avrupa'ya olan küçük ihracatlarını artırmayı planladıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oysa-nigde-ve-oysa-iskenderun-cimento-fabrikalari-birlesti_4707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!