Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Özel Sektör, Bugün Yaklaşık 50 Milyar Dolarlık Enerji Yatırımı Rolünü Üstlenmiş Bulunmaktadır''

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, ''Özel sektör, bugün yaklaşık 50 milyar dolarlık enerji yatırımı rolünü üstlenmiş bulunmaktadır. Bu yatırımlarla bin 500'e yakın proje ve 70 milyar kilovatsaatlik bir enerji hedeflenmektedir'' dedi.

yapi.com.tr / AATürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, ''Özel sektör, bugün yaklaşık 50 milyar dolarlık enerji yatırımı rolünü üstlenmiş bulunmaktadır. Bu yatırımlarla bin 500'e yakın proje ve 70 milyar kilovatsaatlik bir enerji hedeflenmektedir'' dedi.

Koçoğlu, Swissotel'de yapılan İNTES'in 158. geleneksel toplantısında yaptığı konuşmada, kalkınmak ve yoksulluktan kurtulmak için enerjinin temel unsur olduğunu belirterek, yenilenebilir milli kaynaklara başvurulması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olan su enerjisine değinen Koçoğlu, teknik ve ekonomik değerlendirilebilir potansiyelin 130-140 milyar kilovatsaat olduğunu, şu anda 45 milyar kilovatsaat elektrik üretildiğini kaydetti.

Koçoğlu, Türkiye'nin hidroelektrik potansiyelinin bir an önce realize edilmesi gerektiğini vurguladı.

Özel sektör olarak istekli ve azimli olduklarını ancak sorunlardan kurtulup işlerin ve yatırımların zamanında yapılamadığını ifade eden Koçoğlu, ''özel sektöre yatırım yapılması öngörülen projelerin anlaşmalarında haklarda ve yükümlülüklerde eşitlik kavramı dikkatle muhafaza edilmelidir. Çoğu üyemiz olan özel sektör, bugün yaklaşık 50 milyar dolarlık enerji yatırımı rolünü üstlenmiş bulunmaktadır. Bu yatırımlarla bin 500'e yakın proje ve 70 milyar kilovatsaatlik bir enerji hedeflenmektedir'' dedi.

Bu büyüklükte bir kapasitenin temsilcilerinin ciddi bürokratik engeller yaşadığına işaret eden Koçoğlu, bu nedenle uzayan sürecin de yatırımcıların yabancı bankalara daha fazla faiz ödemesine neden olduğunu dile getirdi.

Enerji yatırımlarına ilişkin sorunlar

Koçoğlu, enerji yatırımlarına ilişkin sorunları da şöyle sıraladı:

  • ''Yapılan iş ve işlemlerde birden fazla muhatap kuruluş olması ve bürokratik işlemler çok fazla ve uzun sürelerde olmaktadır,
  • Bölge teşkilatı yerine merkez teşkilat yetkilerinin varlığı ÇED belgelerinin alımında süreç çok uzamaktadır,
  • Mahkemelerin ÇED belgeleri için yürütmeyi durdurma kararı alıp işi durdurmaları ve/veya iptal etmeleri (İptal olursa yatırımcının zararını kim karşılayacak?),
  • Özel trafo merkezlerine bağlantı sorunu (Aynı grup şirketin bağlanmasına izin verilmiyor, bunun yönetmelik ile düzenlenmesi),
  • Elektrik bağlantı izinleri ve havza planlamaları,
  • Tüm maliyetlerin bölgedeki ilk yatırımcıya yaptırılmasının önlenmesi (TM ve ENH yapımı),
  • Kamulaştırma işlemlerinde yaşanan gecikmeler, kamulaştırma sorunları (Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan arazi sorunları),
  • İmar planlarında yaşanan sorunlar,
  • Proje onaylarındaki ciddi süreler,
  • Bazı bölgelerdeki güvenlik sorunları''.
Koçoğlu, enerji yatırımlarına ilişkin sorunlara değinirken, nükleere karşı olmadıklarını da belirterek, 'çevreci' diye yürüyüş yapanların arkalarında onları finanse eden ciddi güçlerin bulunduğunu ileri sürdü. Koçoğlu, ''Yeter ki kendi suyumuzu kullanmayalım, bütün olay bu'' dedi.

Bu arada toplantıda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş ise ''Elektrik Piyasasında 2030 Yılı Projeksiyonu Yatırımcılara Yönelik Fırsat ve Beklentiler'' konulu bir sunum yaptı.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-sektor-bugun-yaklasik-50-milyar-dolarlik-enerji-yatirimi-rolunu-ustlenmis-bulunmaktadir_87057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!