Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Özel Sektöre 'Taksitle' Yol Yaptırma Planı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 34 milyar TL gereken yol projelerindeki ödeneksizliği yeni modelle aşmayı amaçladıklarını açıkladı. Yıldırım, yeni model için, "Yapılamayan yolları özel sektöre taksitle yaptıracağız. Ödemeyi 6 ay-1 yıl ödemesiz ve 10 yıl taksitlendireceğiz. Projeler için 34 milyar TL’ye ihtiyaç var. Ancak bütçeden ayrılan pay 2.5

Hürriyet Gazetesi
Özel Sektöre 'Taksitle' Yol Yaptırma Planı

laştırma Bakanı Binali Yıldırım, 34 milyar TL gereken yol projelerindeki ödeneksizliği yeni modelle aşmayı amaçladıklarını açıkladı. Yıldırım, yeni model için, "Yapılamayan yolları özel sektöre taksitle yaptıracağız. Ödemeyi 6 ay-1 yıl ödemesiz ve 10 yıl taksitlendireceğiz" dedi.

Yıldırım, Bilişim Teknolojileri Konferansı’nın yapıldığı Çeşme’de bir grup gazeteciyle sohbet etti. Karayolları projeleri hakkında soruları yanıtlayan Yıldırım şunları söyledi: "Örneğin bin kilometrelik yolu sıcak asfalt yaptıracağız. İzmir-İstanbul, İzmir-Ankara, Denizli-Antalya, Antalya-Isparta-Afyon-Ankara, Kırıkkale-Delice-Yozgat-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars-Doğubeyazıt gibi yollar var. Yapılacak çok iş var. Özel sektöre yap kardeşim, diyeceğiz. Biz de parayı 6 ay-1 yıl ödemesiz ve 10 yıl gibi bir taksitle ödeyeceğiz. Projeler için 34 milyar TL’ye ihtiyaç var. Ancak bütçeden ayrılan pay 2.5 milyar TL. Projelerin 15 yıl beklememesi için bu yönteme başvuracağız.

Parayı kırışacağız

İstanbul’a yapılacak 3. köprü için bu yıl bitmeden ihaleye çıkacağız. Köprü için trafik garantisi vereceğiz. Trafik az olursa geçiş ücreti farkını biz ödeyeceğiz, trafik fazla olursa parayı kırışacağız. Her iki köprünün kuzeyinde olacağı kesin. Hazırlıklar devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde ihale süreci başlar. 4 alternatif güzergah var birine karar vereceğiz.

İhalede süre yarıştıracağız

Biz güzergah belirliyoruz. İdari şartname ve teknik şartname veriyoruz. Asıl olan güzergahtır. Bir de garanti. Şu kadar trafik garantisi veriyorum, az olursa tamamlarım, çok olursa kırışırız. Böyle maddeler koyuyoruz. Ondan sonra gel kardeşim sen bunu kaç sene işletirsin diye soruyoruz. Her şeyi belirliyoruz. İhalede de süreyi yarıştıracağız.

750 milyonluk kamulaştırma

İzmit Körfez geçişi projesi İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indirecek. Her şeyin bir bedeli var. 35 dolar kurtarmıyor ne yapalım. Devletin parası olsa kendi yapar bedava geçirir. 6 milyar dolar harcayacaklar. Bizim bu kadar paramız yok. Üstelik kamulaştırmanın büyük bir kısmını da onların üzerine yükledik. Adam kamulaştırma karşılığında bu bölgedeki vatandaşa 750 milyon TL ödeyecek. Kamulaştırmayı özel sektör hızıyla yapamayız. Kaynak yok, bir şey yok."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-sektore-taksitle-yol-yaptirma-plani_70251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!