Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Özel Sektörün Yurtdışı Borcu 202.7 Milyar Dolar

Şubat ayında bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 193 milyon dolar azalırken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanma 150 milyon dolar arttı.

yapi.com.tr
Özel Sektörün Yurtdışı Borcu 202.7 Milyar Dolar

Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, şubat ayında 2016 yılsonuna göre 241 milyon dolar artarak 202.7 milyar dolara çıktı. Ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu ise 902 milyon dolar artışla 15,2 milyar dolar oldu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yılsonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 193 milyon dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 150 milyon dolar artışla 24,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 333 milyon dolar azalırken, tahvil stoku ise 51 milyon dolar azalışla 4,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Finans dışı kuruluşların kredi borcu 592 milyon dolar arttı

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 592 milyon dolar arttığı, tahvil stokunun ise 5,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2016 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 499 milyon dolar artışla 10,8 milyar dolar finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 486 milyon dolar artışla 2,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Şubat sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 31 milyon dolar azalarak 147,7 milyar dolar oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir önceki yıl sonuna göre 916 milyon dolar artarak 14,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dolar cinsi borçlanmaya devam

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 202,7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,9’unun dolar, yüzde 33,0’ının Euro, yüzde 4,2’sinin Türk lirası ve yüzde 1,9’unun ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 15,2 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun da yüzde 50,9’unun dolar, yüzde 31,2’sinin Euro, yüzde 17,7’sinin Türk lirası ve yüzde 0,2’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Borçlanmanın yüzde 52’sini finansal kuruluşlar yaptı

Sektör dağılımı incelendiğinde, Şubat sonu itibarıyla, 202,7 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 52’sini finansal kuruluşların, yüzde 48,0’ını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 15,2 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 82,1’ini finansal kuruluşların, yüzde 17,9’unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Şubat sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 66 milyar dolar tutarında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozel-sektorun-yurtdisi-borcu-202-7-milyar-dolar_157890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!