Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Özelleştirilmiş Yapı Denetim Sistemi, Yeni Sorunların Başlıca Kaynağı Olacaktır"

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Uyar, ''Denetim ücretinin inşaatı yapanlar tarafından ödenmesine dayalı, özelleştirilmiş yapı denetim sistemi, çözüm olmadığı gibi yeni sorunların başlıca kaynağı olacaktır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
1 "Özelleştirilmiş Yapı Denetim Sistemi, Yeni Sorunların Başlıca Kaynağı Olacaktır"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, denetim ücretinin inşaatı yapanlar tarafından ödenmesine dayalı, özelleştirilmiş yapı denetim sisteminin, çözüm olmadığı gibi yeni sorunların başlıca kaynağı olacağını öne sürdü. Uyar, Van'daki depremle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, depremlerin dünyanın büyük bölümü açısından kaçınılmaz bir doğa olayı olduğunu belirterek, meydana gelmesi beklenen bir doğa olayını 'afet' ve 'felakete' dönüştürenin ise yapılan hatalar olduğunu vurguladı.
    
Van'daki depremin ardından yaşanan yıkım ve can kayıplarının da insan eliyle yapılan hataların sonucu olduğunu dile getiren Uyar, şu görüşleri ifade etti:

''Mühendislik hizmeti almamış kaçak yapılaşmaların yanı sıra, ilgili mevzuata, bilime ve tekniğe aykırı eksik ve hatalı projelendirme, hatalı projelendirmeye dayalı yapım ve hatalı malzeme seçiminin can kayıplarına neden olması da kaçınılmaz. Bu kaçınılmaz gerçeklik yapılan eylemi bir hata olmaktan çıkarıp suça dönüştürmektedir. İşlenen suç ise cinayettir. Kaçak, plansız, projesiz, ruhsatsız yapılaşmanın görmezden gelinmesinin yanı sıra, plan kararlarından önce yapılması gereken jeolojik-jeoteknik etütlerin olmaması, plan değişikliklerinin onaylanması, kat yüksekliklerinin arttırılması da kamu eliyle yapılan affedilmez hatalardır''.
    
Yapılarda planlama aşamasından başlayarak, projelendirme ve yapım süreçlerinde kamusal denetimin neredeyse hiç olmadığını öne süren Uyar, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Denetim görevini yerine getirmeyenler, denetimi engelleyenler işlenen suçun başlıca ortaklarıdır. Yapı denetimi kamusal bir sorumluluk gerektirir. Denetim ücretinin inşaatı yapanlar tarafından ödenmesine dayalı, özelleştirilmiş yapı denetim sistemi, çözüm olmadığı gibi oluşacak yeni sorunların başlıca kaynağı olacaktır. Ülkemizde bugün geçerli olan, piyasa koşullarına terk edilmiş yapı denetim sistemi, suiistimale açık, hatalı uygulamayı yaygınlaştıran bir niteliğe sahiptir. Denetim ücretinin inşaatı yapanlar tarafından ödendiği bu sistemde gerçek anlamda bir denetimden söz etmek olanaklı değildir. Bu sistemin yarattığı açıkların sonuçları da önümüzdeki yıllarda yaşanacak depremlerde acı biçimde ortaya çıkacaktır''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozellestirilmis-yapi-denetim-sistemi-yeni-sorunlarin-baslica-kaynagi-olacaktir_89577.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bence ana sorun denetim ücretinin inşaatı yapan tarafından ödenmesi değildir. Bu ikincil, hatta üçüncül bir sorundur. Ana sorun, kamunun denetim yapma, yapabilme kapasitesinin eksikliğidir. Zaten Marmara depremi ile tespit edilen olay, kamunun denetim işini yapamadığının tescil edilmesi ve bu nedenle özel kuruluşlara kamu adına denetim yapma görevini vermek olmuştur. Yapı denetim kanununun aksayan birçok yönü vardır ve sorun kanundan kaynaklanmaktadır. Kanunda yapı denetim kuruluşlarına görev ve sorumluluk verilirken yetki verilmemiş, aynı şekilde kamuda görev ve yetki kullanırken sorumluluk almaktan kaçınmıştır. Kanunda şekilcilik ön planda tutulmuştur. Planlama açısından ise, parsele imar vermek yerine adaya imar vermek sistemine geçmek gerekir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!