Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Özgürlük Kulesi Yenilendi

Özgürlük Kulesi Davalık

New York’ta 11 Eylül 2001’deki terörist saldırılarda yıkılan İkiz Kuleler’in yerine inşası planlanan ve temelinin atılmasının üzerinden henüz 10 gün g

AA
Özgürlük Kulesi Davalık

ew York’ta 11 Eylül 2001’deki terörist saldırılarda yıkılan İkiz Kuleler’in yerine inşası planlanan ve temelinin atılmasının üzerinden henüz 10 gün geçen Özgürlük Kulesi, tasarımcı mimarlık firmaları arasında dava konusu oldu.

İnşaatı tamamlandığında dünyanın en yüksek binası unvanını alacak olan Özgürlük Kulesi’nin tasarımcılarından Daniel Libeskind, binanın tasarımına yaptığı katkı karşılığında, kulenin ana mimarlık şirketi Silverstein Properties’in kendisine hâlâ borçlu olduğunu iddia ederek, şirket aleyhine 800 bin dolarlık dava açtı.

Silverstein Properties şirketi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise açılan davaya şirket yetkililerinin şaşırdığı belirtilerek, sorunun mahkemeye taşınmadan anlaşma yoluyla çözümleneceği kaydedildi.

Açıklamada, yaptığı iş karşılığında milyonlarca dolarlık ödeme yapıldığı belirtilen mimar Daniel Libeskind’in talep ettiği 800 bin dolarlık ek ödemeyi gerekli kılacak herhangi bir meşru belge gösteremeyeceği savunuldu. Açıklamada ayrıca, açılan davanın temelleri 4 Temmuz günü atılan Özgürlük Kulesi’nin inşaatını etkilemeyeceği bildirildi.

İnşaatı 5 yılda tamamlanması planlanan, anten kulesiyle birlikte 625 metreyi bulacak yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası unvanını kazanacak olan Özgürlük Kulesi’nin New York’un sembolü hâline geleceği kaydediliyor.

Maliyeti 1,5 milyar doları bulacak olan inşaatın çelik yapısının 2006 yılında tamamlanacağı, binanın kullanıma açılmasının ise 2008’i bulacağı ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozgurluk-kulesi-davalik_14775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!