Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Özgürlük Kulesi Yenilendi

'Özgürlük Kulesi’ Mahkemelik Oldu

11 Eylül 2001 terörist saldırılarıyla yerle bir olan New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yerine inşa edilmesi planlanan Özgürl

NTV-MSNBC
'Özgürlük Kulesi’ Mahkemelik Oldu

b>11 Eylül 2001 terörist saldırılarıyla yerle bir olan New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin yerine inşa edilmesi planlanan Özgürlük Kulesi davalık oldu.

Yale Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nün eski öğrencilerinden Thomas Shine, Özgürlük Kulesi tasarımının kendi yaptığı bir tasarımdan çalındığı iddiasıyla kulenin tasarımcıları hakkında dava açtı. Manhattan’daki bir federal mahkemede açılan davada tutarı belli olmamakla birlikte Shine’ın uğradığı zararın tazmini talep ediliyor.

Davalı olarak David Childs ve Skidmore, Owings & Merrill LLP mimarlık şirketinin gösterildiği dava dilekçesinde, Özgürlük Kulesi’nin tasarımının, Shine’nın New York’ta yapılması önerilen 2012 Olimpiyat Oyunları için Manhattan’da inşa edilmek üzere tasarladığı bir binaya son derece benzediği kaydediliyor.
Dilekçede, tasarımın, 1999 yılında öğrencilerin tasarımlarını değerlendirecek bir jüride yer almak üzere davet edilen Childs tarafında görüldüğü belirtilerek, Shine’nın tasarımındaki bükmeli kafes yapının aynı şekilde Özgürlük Kulesi’nde de kullanıldığı ifade ediliyor.

ÖZGÜRLÜK KULESİ
Dünya Ticaret Merkezi’nin 16 hektarlık alanı üzerinde ana bina olarak planlanan Özgürlük Kulesi, mimar David Childs ve mimar Daniel Libeskind tarafından tasarlanmıştı. Dünyanın en yüksek binası olarak tasarlanan kule çelik ağlar ve betondan oluşacak. Maliyeti 1,5 milyar doları bulacak olan inşaatın çelik yapısının 2006 yılında tamamlanacağı, binanın 2008’de kullanıma açılacağı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozgurluk-kulesi-mahkemelik-oldu_20653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!