Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ozon Kendini Onardı

Uluslararası Meteoroloji Kurumu ve BM Çevre Programı'nın hazırladığı bir rapora göre küresel ısınmanın tehdidine korkuyla bakan bilim insanları bu konuda biraz rahatladı.

Cumhuriyet Gazetesi
Ozon Kendini Onardı

Uluslararası Meteoroloji Kurumu ve BM Çevre Programı'nın hazırladığı bir rapora göre küresel ısınmanın tehdidine korkuyla bakan bilim insanları bu konuda biraz rahatladı.

Tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmaya, ozon tabakasının Antarktika kıtası üzerindeki kalınlığının bir milimetreye kadar düşmesini neden gösteren uzmanlar, buzdolabı, klima, deodorant benzeri malzemelerde kullanılan kloroflorokarbon gazlarının kontrol edilmesi sonucu ozon tabakasındaki incelmenin durduğunu, önümüzdeki 30 yıl içinde eski boyutuna dönmesi olasılığının yüksek olduğunu açıkladı.

Stratosferin üst kısmında bulunan ve güneşten gelen ultraviyole ışınlarının insan ve doğa üzerindeki zararlarını önleyen ozon tabakasındaki incelmenin giderek kendi kendini onardığına yer verilen raporda, 80’li yıllarda başlayan tehdit şöyle özetleniyor: “Tüm dünyanın bir an önce fosil yakıt kullanımını bırakıp yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğine işaret edilmesi elbette yararlı olmuştur. Elli yıl sonramızın parlak görünmediği, dünyanın bazı yerlerinde belki de insanların yaşayamayacağı olasılığı, bol bulunan, güvenli, temiz ve değişik kaynaklardan elde edilebilen hidrojen enerjisine yönelinmesini gerekli kılmaktadır.”


 

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/ozon-kendini-onardi_82783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!