Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Özyurt: BDDK’nın Kararını Destekliyoruz

BDDK’nın ‘konut kredilerinde tutar gayrimenkul tutarının yüzde 75'ini aşamayacak’ kararını desteklediklerini belirten Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Biz konut satışını yüzde 25 peşinatla yapıyor, geri kalanını kredilendiriyoruz. Uygulamamız bundan sonra da devam edecek. Kredi geri dönüş oranımız yüzde 100’dür” dedi.

yapi.com.tr
Özyurt: BDDK’nın Kararını Destekliyoruz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 1 Ocak 2011’den itibaren konut kredilerine sınırlama getirmeye hazırlanıyor. Buna göre, konut kredilerinde tutar gayrimenkul tutarının yüzde 75'ini,  ticari gayrimenkullerdeyse yüzde 50’sini aşamayacak. Teminata konu olan konutların ya da ticari gayrimenkullerin değeri BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilecek.

BDDK’nın aldığı kararı doğru bulduklarını söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Biz kuruluş olarak bugüne kadar konut satışlarımızda yüzde 25 peşinatı mutlaka alıp geri kalanını taksitlendiriyorduk. Uygulamamız bundan sonra da devam edecek. Bugüne kadar kredi dönüşlerinde herhangi bir sorun yaşamadık. Kredi geri dönüş oranımız yüzde 100’dür” dedi.  Türk bankalarının geleceğinde konut sektörünün çok önemli olduğunu ifade eden Özyurt, “BDDK bankacılık sektörü üzerindeki riski azaltmak için böyle bir karar aldı. Hem finans hem de konut sektörünü korumayı amaçlıyor. Yerinde bir uygulama” diye konuştu.

Değerleme şirketleri tespit edecek

BDDK ise konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

“'Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının teminata konu olan gayrimenkulün değerinin yüzde 75'ini, ticari gayrimenkul alımı amaçlı kullandırılacak ticari kredilerde ise kredi tutarının teminata konu olacak gayrimenkulün değerinin yüzde 50'sini aşmaması kuralı getirilmiş ve bu sınırın belirlenmesinde esas alınacak teminata konu olan konutların ya da ticari gayrimenkullerin değerinin Kurulumuz veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilmiş olmasının zorunlu tutulmasına karar verilmiştir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/ozyurt-bddknin-kararini-destekliyoruz_84599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!